Veli Ağbaba CHP Malatya Milletvekili

Türkiye, OECD ülkeleri arasında kadınların iş gücüne katılım oranının en düşük olduğu ülke.

18 Ağustos 2019 tarihinde Twitter 'da söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Büyüme

Kadınların İşgücüne Katılımında OECD Sonuncusuyuz

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, geçtiğimiz günlerde Türkiye ve dünya ülkelerdeki işgücü göstergelerini karşılaştıran bir rapor yayınladı. Ağbaba, 18 Ağustos 2019’da ise sosyal medya hesabında yapmış olduğu açıklamada, raporunda da belirttiği gibi kadınların işgücüne katılma oranında Türkiye’nin diğer OECD ülkeleri arasında son sırada olduğunu iddia etti.

Veli Ağbaba’nın bu iddiasını incelerken, TÜİK’in aylık olarak yayınlamış olduğu işgücü istatistiklerini ve OECD tarafından yıllık olarak açıklanan ülkelerdeki işgücüne katılım oranını cinsiyete göre inceledik.

2018 yılının 2. yarısından itibaren Türkiye’de ciddi şekilde artış gösteren işsiz sayısı, son bir yılda Türkiye’de gerek siyasiler tarafından gerekse de kamuoyunca sıkça dile getiriliyor.

Kadın İşsizliği Artıyor

TÜİK tarafından paylaşan işgücü istatistiklerini incelediğimizde, Türkiye’deki kadın işsiz sayısı Mayıs 2018’de 1,3 milyon iken, Mayıs 2019’da yaklaşık 1,6 milyona çıkmış durumda. Kadınlarda işsizlik oranı ise aynı dönem içinde %12,4’ten %14,9’a yükseldi.

Mal ve hizmet üretimine katılan ve katılmaya hazır nüfus olarak tanımlanan işgücü; istihdam edilen kişi sayısını ve işsiz ve iş arayan kişi sayısının toplamından oluşuyor. İşgücüne katılma oranı ise toplam işgücünün, çalışma çağındaki aktif nüfusa bölünmesiyle hesaplanıyor.

TÜİK’in paylaştığı işgücü istatistiklerini incelediğimizde, Türkiye’de kadınların işgücüne katılım oranı yıllara göre artış göstermekte. 2014 yılında kadınların işgücüne katılımı %30,3 iken Mayıs 2019’a gelindiğinde ise bu oran %34,4’e yükselmiş durumda.

Türkiye, OECD ülkeleri arasında kadınların iş gücüne katılım oranının en düşük olduğu ülke. 1

Türkiye’yi bu alanda OECD ülkeleri içinde inceleyecek olursak, OECD tarafından yıllık açıklanan verilere göre 2018 yılında Türkiye’de kadınların işgücüne katılma oranı %34,2 olarak gerçekleşti. Kadınların işgücüne katılma oranında OECD ülkeleri arasında en son sırada yer alan Türkiye’nin ardından gelen ülkeler ise; %41,1 ile İtalya, %43,5 ile Meksika, %44,3 ile de Yunanistan. Bununla birlikte OECD ortalamasının %52,5 olarak gerçekleştiği listede İzlanda, %77,8 ile listede ilk sırada yer aldı.

Türkiye, OECD ülkeleri arasında kadınların iş gücüne katılım oranının en düşük olduğu ülke. 2

Sonuç olarak Türkiye’de kadınların işgücüne katılma oranı, son yıllarda artış gösterse de, OECD ülkeleri arasında en düşük seviyede.

Sonuç olarak;

Malatya Milletvekili Veli Ağbaba'nın İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   20 Ağustos 2019