Temel Karamollaoğlu Meclis Dışı Saadet Partisi Genel Başkanı

Bir zamanlar 1 milyon lira varmış. Sonra 6 sıfır atılmış, 1 lira olmuş 1 milyon lira. O zamanlar 1 milyon lira ile 78 gram et alınabiliyormuş. Şimdinin 1 lirası ile 25 gram!

29 Mart 2018 tarihinde Twitter 'da söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Büyüme

1 Milyon TL 1 Lira Oldu ve Fiyatlar Nasıl Değişti?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde Giresun’da yaptığı bir açıklamada 2005 yılında Türk Lirasından 6 sıfır atarak, 1 milyona gidilen tuvaleti 1 lira yaptık açıklamasında bulunmuştu. Bu açıklamadan birkaç gün sonra, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Erdoğan’ın açıklamasının ekonomik anlamda bir iyileşmeye işaret etmediği manasıyla, o zamandan bu yana çeşitli temel tüketim ürünlerinde yaşanan fiyat artışına dikkat çeken bir dizi Twitter paylaşımında bulundu:

“Bir zamanlar 1 milyon lira varmış. Sonra 6 sıfır atılmış, 1 milyon olmuş 1 lira.O zamanlar 1 milyon lira ile 78 gram et alınabiliyormuş. Şimdinin 1 lirası ile 25 gram! O zamanlar 1 milyon lira ile 680 gram süt alınabiliyormuş. Şimdinin 1 lirası ile 259 gram! 1 milyon lira ile 203 gram peynir alınıyormuş, şimdi 1 lira ile 43 gram! O zamanlar 1 milyon lira ile 10 adet yumurta alınıyormuş, şimdi 1 lira ile 2 adet! 1 milyon lira ile 406 gram nohut alınıyormuş, şimdi 1 lira ile 79 gram! Eskiden çay simit hesabı yapıyorlardı, şimdi tuvalet...”

TÜİK’in TÜFE verileri ile karşılaştırabilmek amacıyla Karamollaoğlu’nun öne sürdüğü 1 liraya alınabilen ürün miktarı ifadelerini, 1 birim ürünün ortalama fiyatı cinsinden tekrar hesapladık.

Bir zamanlar 1 milyon lira varmış. Sonra 6 sıfır atılmış, 1 lira olmuş 1 milyon lira. O zamanlar 1 milyon lira ile 78 gram et alınabiliyormuş. Şimdinin 1 lirası ile 25 gram! 1

Ortaya çıkan tablo iddiaya konu olan 5 üründen üçünde iddia edilenin dahi üzerinde bir fiyat artışı gerçekleştiğini, yumurta ve sütte ise artışın iddia edilenin biraz daha altında kaldığını gösterdi.

Sonuç olarak;

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nun İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   30 Mart 2018