Tanju Özcan CHP Bolu Milletvekili

Bolu ili ve hemen yanındaki kardeş ilimiz Düzce'de artık hava kirliliği değerleri insan sağlığını açık bir şekilde tehdit eder hale gelmiştir.

8 Ocak 2016 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    4 Dakika
Konu : Sağlık

Bolu ve Düzce'de Hava Kirliliği Korkutucu Boyutlarda

Kış aylarıyla birlikte, ısınma amaçlı kömür tüketimin artmasının etkisiyle şehirlerde hava kirliliği bariz olarak hissedilmeye başlandı. Gün içinde açık havada olduğumuz zaman ya da pencerelerimizi açtığımızda dahi burnumuzu sızlatan bir havayla karşılaşmayanlarımız muhtemelen pek azdır. CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan da TBMM’de yaptığı basın açıklamasında hava kirliliği konusuna değindi. Özcan, Bolu ve Düzce’de hava kirliliğinin insan sağlığını tehdit eder hale geldiğini iddia etti.

İnsan Sağlığını Tehdit Eden Hava Kalitesi Değerleri Neler?

Hava kirliliği konusu geçtiğimiz kış döneminde de milletvekilleri tarafından gündeme getirilen bir konuydu. 24. Dönem CHP Bursa Milletvekili Aykan Aydemir geçtiğimiz sene Bursa’daki hava kirliliğinin Dünya Sağlık Örgütü limitlerinin 10 katı olduğunu iddia etmiş ve ne yazık ki haklı çıkmıştı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) ilgili yönergesinde hava kalitesi ölçümlerinde iki değerin dikkate alınması önerilmektedir; PM2,5 (1 metreküp havadaki 2,5 mikrogramdan küçük partikül miktarı) ve PM10 (1 metreküp havadaki 2,5 mikrogram ile 10 mikrogram arasındaki partikül miktarı). Her iki değerin de günlük ve yıllık ölçümlerde kullanılması mümkündür. Aynı yönergede bazı epidemolojik veriler kullanılarak PM2,5 göstergesinin yıllık ortalamalarda PM10 göstergesinin ise 24 saatlik ortalamalarda kullanılması tavsiye edilmiştir.

WHO’nun PM10 değeri için önerdiği günlük üst limit 50 µg/m³ ve PM2,5 için öngördüğü yıllık üst limit 10 µg/m³’dür.  Bu değerler aynı zamanda AB üye ülkeleri için de sınır değerleri olarak kabul edilmektedir.

Bolu ili ve hemen yanındaki kardeş ilimiz Düzce'de artık hava kirliliği değerleri insan sağlığını açık bir şekilde tehdit eder hale gelmiştir. 1

Bolu ve Düzce’de Durum İyi Değil

Peki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre Bolu ve Düzce’deki mevcut durum WHO değerlerinin üzerinde mi? Bakanlığa  bağlı Hava Kalitesi İzleme İstasyonları adlı web sitesi hava kirliliği değerlerini güncel bir şekilde takip etmenize olanak sağlıyor. Siteye göre 10 Ocak 2016 gününde, Düzce’nin saat 13:00 itibariyle PM10 değeri 145 µg/m³, günlük ortalaması ise 205 µg/m³’dir. Bolu’da ise aynı anda bu değerler saatlik 189 µg/m³, günlük ortalama 136 µg/m³’dür.

Bolu ili ve hemen yanındaki kardeş ilimiz Düzce'de artık hava kirliliği değerleri insan sağlığını açık bir şekilde tehdit eder hale gelmiştir. 2
Bolu ili ve hemen yanındaki kardeş ilimiz Düzce'de artık hava kirliliği değerleri insan sağlığını açık bir şekilde tehdit eder hale gelmiştir. 3
Kaynak: http://www.havaizleme.gov.tr/Default.ltr.aspx

Görüldüğü gibi hem Düzce hem de Bolu’da hava kirliliği değerleri WHO ve AB standartlarının 3-4 kat kadar üzerindedir. Sonuç olarak CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan’ın iddiasında doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Bolu Milletvekili Tanju Özcan'ın İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   8 Ocak 2016 Son Güncelleme:   11 Ocak 2016