Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Süleyman Soylu İçişleri Bakanı | AK Parti

2017 yılında dünyada 1 milyar 322 milyon kişi seyahat etti, Türkiye 2017'de en çok turist çeken ülkeler sıralamasında 6. sırada yer alıyor.

21 Kasım 2018 tarihinde Ankara'da söylendi.
Okuma Süresi   2 Dakika
Konu Başlığı: Ekonomi

Türkiye'de ve Dünyada Turist Sayıları Nasıl Değişiyor?

İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu, Kızılcahamam'da gerçekleşen, "Hudut Kapıları Daire Başkanlığı ile Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticareti ile Mücadele Daire Başkanlığı Yönetici Semineri"nde yaptığı konuşmada, dünyada ve Türkiye’deki turizm ile ilgili birtakım iddialarda bulundu. Bunlardan birinde “2017 yılında dünyada 1 milyar 322 milyon kişinin seyahat ettiğini, Türkiye 2017'de en çok turist çeken ülkeler sıralamasında 6'ncı sırada yer aldığını dile getirdi.”

Dünya turizm istatistikleri her yıl düzenli olarak Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) tarafından yayınlanmaktadır. Tüm dünyada turizm hareketliliği giderek artış göstermektedir.

       

1950’li yıllarda 25 milyon civarı olan tüm dünyadaki turist sayısı 2016 yılında 1 milyar 240 milyon civarlarına yükselmiştir. 2017 yılına geldiğimiz zaman ise Soylu’nun iddiasında da belirttiği üzere bu sayı 1 milyar 323 milyona yükselmiştir. En fazla turist çeken bölge ise Avrupa olmuştur. Dünyadaki tüm turistlerin yaklaşık %50’si Avrupa’ya gitmektedir. 2017 yılını ülkeler bazında incelediğimiz zaman ise aşağıdaki gibi bir tablo karşımıza çıkmaktadır.

       

Bu listeye baktığımız zaman, Türkiye’nin dünyanın en çok turist çeken ülkeler listesine iddiada belirtildiği gibi 6. sıradan değil, 8. sıradan girdiğini görüyoruz.

Sadece Avrupa’ya baktığımız zaman ise:

       

Türkiye, sadece Avrupa içi bir değerlendirmede de 5. sırada yer alıyor.

Sonuç olarak;

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun İddiasında Kısmen Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
MUTLAKA İZLEYİN:

Türkiye'nin Dış Ticareti