Sinan Oğan MHP Iğdır Milletvekili

Dünyada kömür üretiminde Almanya 1., Türkiye 28. Son 30 yılda madenlerde ölen işçi sayısı Almanya’da 0, Türkiye’de 1580

30 Ekim 2014 tarihinde Twit 'te söylendi.
Okuma Süresi    4 Dakika
Konu : Politika

Dünyada kömür üretiminde Almanya 1., Türkiye 28. Son 30 yılda madenlerde ölen işçi sayısı Almanya’da 0, Türkiye’de 1580

MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan, 30 Ekim 2014 tarihinde Twitter’da yaptığı açıklamada, dünya kömür üretiminde Almanya’nın 1., Türkiye’nin ise 28.sırada olduğunu ancak maden kazalarında hayatını kaybeden işçi sayısına bakıldığında, Almanya’da son 30 yılda hiç ölüm yaşanmadığını, Türkiye’de ise 1580 işçinin hayatını kaybettiğini iddia etti.

Oğan’ın iddiasının ilk kısmını, yanı kömür üretim sıralamasını incelemek için dünya kömür istatistiklerine baktık. Dünya Kömür Birliği (World Coal Association)’nin sağladığı verilere göre 2013 yılında dünyada kömür üretiminde birincilik Çin’e ait. Çin’i sırasıyla ABD, Hindistan ve Endonezya takip ediyor. Bu sıralamada Almanya 8.sırada. TEPAV’ın konuyla ilgili raporuna göre Türkiye, kömür üretiminde dünyada 12.sırada yer alıyor. Almanya’nın 1.sırada yer aldığı listeleme ise linyit kömürü hakkında. Dünyadaki en büyük linyit kömürü üreticisi Almanya. Türkiye ise linyit kömürü alanında 5.sırada yer alıyor.

Oğan’ın iddiasının ikinci kısmı ise işçi ölümlerine ilişkin. Maalesef Türkiye’de maden kazaları görece olarak sıklıkla rastlanıyor ve onlarca işçinin canına mal oluyor. Geçen Mayıs’ta yaşanan Soma maden felaketinin ardından geçtiğimiz hafta yaşanan Ermenek kazası konunun tekrar kamusallaşmasını sağladı. Oğan’ın iddiasındaki son 30 yıl vurgusunu tek başına incelemek için gerekli verilere ulaşamadık ancak Anadolu Ajansı’nın 14 Mayıs 2014 tarihinde geçtiği habere bakılırsa 1941 yılında bu yana Türkiye’de maden kazalarında ölen işçi sayısı 3 binin üzerinde. Ayrıca Posta gazetesinin haberine göre 1983 yılından bugüne dek Türkiye’de maden kazalarında 1603 işçi hayatını kaybederken bu sayı Almanya’da sadece 3 olmuştur. Almanya’da 3 kişinin hayatını kaybettiği kaza 2013 yılında bir potasyum madeninde olmuş ve gaz sızıntısı sebebiyle can kaybına yol açmış.

Oğan’ın iddiasının ilk kısmını uluslararası kaynaklardan sağlanan verilerle inceledik ve kömür üretim sıralamasına dair iddiasının doğru olmadığı sonucuna vardık. Oğan’ın iddiasının ikinci kısmında ise son 30 yılda yaşanan ölümlere dair istatistiki veri bulamadık. Ancak hem Anadolu Ajansı’nın sağladığı verilerde hem de medyaya yansıyan haberlere bakıldığında son 73 yılda yaşanan maden kazalarında ölüm sayısının 3 binin üzerinde olduğunu gördük. Bu rakamdan yola çıkılırsa son 30 yılda Türkiye’de 1500’ün üzerinde cana mal olan maden kazası olmuş olması ihtimal dahilindedir. Ayrıca yaptığımız medya taramasında da Almanya’da, 2013 yılındaki kaza hariç, ölümle sonuçlanan maden kazası verilerine ulaşamadık. Dolayısıyla Oğan’ın iddiasının ikinci kısmında doğruluk payı taşıyan öğeler yer alıyor diyebiliriz.

 

Sonuç olarak ulaşabildiğimiz verilere göre Oğan’ın Twitter’da paylaştığı iddiasında büyük oranda doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

Iğdır Milletvekili Sinan Oğan'ın İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   30 Ekim 2014 Son Güncelleme:   1 Ocak 1970