Seyfettin Yılmaz MHP Adana Milletvekili

Adana işsizlikte 81 il içerisinde Türkiye’nin en işsiz kenti durumunda

4 Mart 2015 tarihinde T.B.M.M. 'de söylendi.
Okuma Süresi    4 Dakika
Konu : Politika

Adana'da İşsizlik Seviyesi

Doların yükselişi, gıda fiyatlarındaki artış ve enflasyon konusundaki tartışmaların arasında işsizlikle ilgili açıklamalar da TBMM gündeminde yer buluyor. MHP Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz, 4 Mart 2015 tarihinde Meclis Genel Kurulu’nda söz alarak işsizlik konusuna değindi. Yılmaz konuşmasında seçim ili olan Adana’daki işsizliğe dikkat çekerek, Adana’nın en işsiz kent olduğunu iddia etti.

İstihdam göstergeleri neyi gösteriyor?

Seyfettin Yılmaz iddiasında Adana’nın en işsiz kent olduğunu iddia ediyor. Yılmaz’ın bu iddiada işsiz sayısını mı yoksa işsiz oranını mı referans aldığını bilmiyoruz. Bu iki gösterge arasındaki fark, ikincisinin toplam istihdam edilebilen nüfusa oranla bulunuyor olması. Bu da örneğin, nüfusu büyük olan illerin işsiz oranının nüfusu küçük olan illere göre daha az çıkmasına yol açabiliyor. Diğer bir deyişle, büyük nüfuslu bir ilin işsiz sayısı daha küçük nüfuslu bir ile göre fazla olsa da, istihdam edilebilen nüfusa oranlandığında daha iyi durumda çıkabilir. Fakat konuyla ilgili ulaşabildiğimiz il düzeyindeki resmi istatistikler işsizlik oranını belirtiyor. İşsiz sayısı açısından ulaşabildiğimiz veriler ise illerin gruplandırılmasıyla elde edilmiş. Her iki veri kaynağını da analizimizde kullanacağız.

TÜİK’in sınıflandırmasına göre, işgücüne katılım oranı, işgücünün kurumsal olmayan çalışma çağındaki nüfus içindeki oranını gösteriyor. İstihdam oranı da istihdamın kurumsal olmayan çalışma çağındaki nüfus içindeki oranı anlamına geliyor. Son olarak, işsizlik oranı işsiz nüfusun işgücü içindeki oranını gösteriyor.

Peki en ‘işsiz kent’ neresi?

TÜİK’in 2013 yılı verilerine göre işsizlik oranı en yüksek olan iller aşağıdaki tabloda görülebilir. Veriler yüzdelik şeklindedir.

Adana işsizlikte 81 il içerisinde Türkiye’nin en işsiz kenti durumunda 1

Tablodan da anlaşılacağı üzere, işgücü içindeki işsiz nüfusun oranını gösteren işsizlik oranı açısından bakıldığında, en kötü durumdaki kent Batman. Bu ilde çalışma çağında olup da istihdam edilmeyen yani işsiz durumda olan kesim toplam işgücünün yüzde 23,4’ünü oluşturuyor. Bu açıdan Batman’ı sırasıyla Mardin, Siirt, Şırnak izliyor. Daha önce yayınladığımız bir başka analizde de bu sıralamayı paylaşmıştık. Bu sıralamada Adana ise 9’uncu sırada.

Ek bilgi olarak paylaşmak istediğimiz veri ise yine TÜİK’in 2013 yılına dair yayınladığı bölgeler düzeyinde işsiz sayısı tablosu.

Adana işsizlikte 81 il içerisinde Türkiye’nin en işsiz kenti durumunda 2

Bu tabloda da, işsiz sayısı açısından daha farklı bir sonuç ortaya çıkıyor. İstanbul işsiz sayısı açısından lider iken, işsizlik oranı açısından üst sıralarda olan iller (Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak) ise bu listede alt sıralarda. Adana’nın da içinde bulunduğu TR62 bölgesi ise işsiz sayısı açısından 1’inci değil.

Her iki göstergede de Adana’nın ‘en işsiz kent’ olarak tanımlanmasını destekleyecek veriler yok. Bu sebeple Seyfettin Yılmaz’ın iddiasında doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz'ın İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   4 Mart 2015 Son Güncelleme:   5 Mart 2015