Sencer Ayata CHP İstanbul Milletvekili

AKP iktidarında (…) iş gücü, bir taşeron işçileri ordusuna dönüşmüştür.

26 Aralık 2016 tarihinde T24 Makalesi 'nde söylendi.
Okuma Süresi    5 Dakika
Konu : Sosyal Politikalar
Doğruluk
DOĞRULUK PAYI
Yayın Tarihi: 26 Aralık 2016 Son Güncelleme: 29 Aralık 2016

Kamuda Taşeron İşçi Sayısı Artıyor

CHP İstanbul Milletvekili Sencer Ayata, geçtiğimiz günlerde T24 haber sitesinde AK Parti’nin mağdurları destekleyen değil, seçkinlerin çıkarlarını öne alan bir parti olduğunu belirten bir yazı kaleme aldı. Ayata’nın makalesinde, AK Parti iktidarı döneminde çalışanların geldiği durumla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

"İşsizlik yüksek seviyelerde seyretmiş, İşsizlik Fonu dahi yandaşlara rant yaratma amacıyla kullanılmıştır. AKP iktidarında çalışanların sosyal güvencesi gerilemiş, kayıt dışılık önlenememiştir. İş gücü, bir taşeron işçileri ordusuna dönüşmüştür. İstihdam büroları uygulaması kiralık işçiliğin önünü açmıştır. Türkiye, can kaybı yaşanan iş kazaları sıralamasında dünya ikincisi olmuştur."

Bu içerikte, Ayata’nın taşeron işçi sayısındaki artış ile ilgili iddiasını ele alacağız.

Taşeron Çalışanların Kadroya Alınacağı Vaadi Henüz Gerçekleşmedi

Taşeron işçiler, resmi adıyla “yüklenicilerce/alt işverenlerce çalıştırılan işçiler”, iş güvencesinden yoksun ve dolayısıyla işverenin insafına dayalı çalışma koşullarına maruz bırakıldıkları için muhalefet partilerince sıklıkla meclis gündemine getiriliyor. Muhalefet partilerinin yanı sıra, AK Parti de 1 Kasım 2015 genel seçimi öncesinde kamuda istihdam edilen taşeron işçilerin tamamının kadroya geçirileceği vaadinde bulunmuştu. Ancak şu ana kadar uygulamaya konulan bir düzenleme yok. En son çıkan haberlere göre taşeron çalışanlar için sözleşmeli kadro modeli üzerinde çalışmalar sürüyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da verdikleri sözü tutacaklarını, çalışmaların devam ettiğini ve işçilerin biraz daha beklemeleri gerektiğini belirtti.

Taşeron İşçi Sayısı Bariz Şekilde Arttı

Biz de haklarında düzenli aralıklarla yayınlanan toplu verilere ulaşmanın mümkün olmadığı taşeron işçilerin durumunu yazılı soru önergelerine verilen yanıtlar üzerinden araştırdık. Ulaşabildiğimiz rakamlar kafa karıştırıcı olmakla birlikte, hepsinin ortak noktası taşeron çalışan sayısının fazlasıyla arttığı yönünde. CHP Malatya Milletvekili Ali Ağbaba’nın soru önergesine, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 1 Nisan 2015’de verdiği yanıta göre 2014 yıl sonu itibariyle, kamuda ve özel sektörde çalışan taşeron işçi sayısı toplam 1 milyon 482 bin 690 kişiydi.

MHP Mersin Milletvekili Ali Öz’ün soru önergesine verilen 22 Nisan 2014 tarihli yanıt ise 2004-2013 yılları arasında kamu ve özel sektöre çalışan taşeron işçi sayısını ortaya koyuyor. Bu yanıta göre, kamuda çalışan taşeron sayısı 185 katına çıkmışken özel sektörde bu artış 3,5 katla sınırlı kalmıştır. Genel toplamda 2004’de 181 bin civarında olan taşeron işçi sayısı 2013’de 1 milyon 220 bine yükselmiştir. Kamuda çalıştırılan taşeron işçi sayısında 2012 yılından sonra çok ciddi bir artış olduğu göze çarpıyor.

AKP iktidarında (…) iş gücü, bir taşeron işçileri ordusuna dönüşmüştür. 1

Ancak Bursa eski milletvekili Oğuz Tezmen’in soru önergesine 17 Temmuz 2001’de verilen yanıtta o dönem toplam 28 belediye olmak üzere toplam 83 kamu kuruluşunda 37 bin 657 taşeron çalışanın bulunduğu belirtiliyor. Bu sayı daha yakın tarihli yanıtlardakiyle örtüşmüyor.

AKP iktidarında (…) iş gücü, bir taşeron işçileri ordusuna dönüşmüştür. 2

Son olarak MHP Mersin Milletvekili Oktay Öztürk’ün soru önergesine 1 Aralık 2016’da verilen yanıttan Ağustos 2016 itibariyle kamu idarelerinde çalıştırılan sigortalı taşeron çalışan sayısının 823 bin 553 olduğunu öğreniyoruz.

AKP iktidarında (…) iş gücü, bir taşeron işçileri ordusuna dönüşmüştür. 3

Soru önergelerine verilen yanıtlarda sayısal farklılıklar olmakla birlikte AK Parti iktidarları döneminde taşeron çalışan sayısında önemli bir artış olduğu aşikâr. CHP Ankara Milletvekili Sencar Ayata’nın iddiasında doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

İstanbul Milletvekili Sencer Ayata'nın İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   26 Aralık 2016 Son Güncelleme:   29 Aralık 2016