Selina Doğan CHP İstanbul Milletvekili

Resmi rakamlara göre, 2008'den bu yana toplam 45 trans kadın öldürülmüş. Bu veri Avrupa ülkeleri arasındaki en yüksek rakam.

18 Ağustos 2016 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Adalet
Doğruluk
DOĞRULUK PAYI
Yayın Tarihi: 18 Ağustos 2016 Son Güncelleme: 22 Ağustos 2016

Trans Cinayetlerinde Türkiye, Avrupa'da İlk Sırada mı?

Seks işçiliği yapan trans kadın Hande Kader, iddiaya göre 7 Ağustos 2016’da müşterisinin aracına bindi. Kendisinden haber alınamayan Hande Kader’in yakılmış bedeni ilerleyen günlerde İstanbul Zekeriyaköy’de bulundu. LGBTİ ve insan hakları savunucuları ve bazı medya kanalları dışında Türkiye gündeminde çok fazla yer bulmayan bu nefret cinayeti, CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan tarafından TBMM’de düzenlenen basın toplantısında gündeme getirildi. Doğan, resmi rakamlara göre Türkiye’de 2008'den bu yana toplam 45 trans kadın öldürüldüğünü ve bu sayının Avrupa’daki en yüksek cinayet sayısı olduğunu iddia etti.

DağMedya ekibinin 2015’te yaptığı araştırma çalışması 2009-2014 yılları arasında 34 trans kadın cinayeti işlendiğini ortaya koyuyor. Trans cinayetleri, trans kadınların daha görünür olduğu İstanbul, Ankara, İzmir, Aydın ve Bursa’da daha sık görüldü. Bu dönemde işlenen her 2 cinayetten birisi İstanbul’da gerçekleşti.

Transgender Europe’un yaptığı araştırma ise dünya çapında işlenen trans birey cinayetlerinin ciddiyetini ortaya koyuyor. Araştırmaya göre bu altı yıllık dönemde dünya çapında 1.463 birey cinsel tercihleri dolayısıyla öldürüldü. Aynı dönemde dünyada en çok trans cinayetinin işlendiği ülke ise 587 cinayetle Brezilya oldu. Aynı rapora göre Türkiye, Avrupa’da trans cinayetlerin en çok işlendiği ülke oldu. 2009-2014 yıllarında 34 cinayetin işlendiği Türkiye’yi İtalya (22) ve Birleşik Krallık (6) takip etti.

Türkiye 2008-2014 Yılları Arasında Dünyada En Çok Trans Cinayetin İşlendiği 9. Ülke

Trangeder Europe’un 2008-2014 yıllarını kapsayan, benzer metodoloji ile hazırlanan diğer raporunda ise, yedi yıllık sürede dünya çapında cinsel terichler nedeniyle işlenen toplam cinayet sayısının 1.731 olduğu ve Türkiye’nin en çok trans cinayeti işlenen ülkeler arasında 9. sırada yer aldığı belirtiliyor.

Resmi rakamlara göre, 2008'den bu yana toplam 45 trans kadın öldürülmüş. Bu veri Avrupa ülkeleri arasındaki en yüksek rakam. 1

Konuyla ilgili olarak DağMedya’nın çalışması ve çalışmada değinilen Transgender Europe raporunun haricinde daha güncel kaynaklara ulaşmak çok mümkün görünmüyor. Ulaşabildiklerimiz arasında 20 Ekim 2014’te CHP Milletvekili Melda Onur’un trans bireylere yönelik cinayetlerin hangi illerde yoğunlaştığı ve cinayetlerin önlenebilmesi için hangi yasal adımların atıldığını sorgulayan yazılı soru önergesine bakanlık tarafından verilen gecikmeli yanıtta, bu konularla ilgili özel bir çaba sarf edilmediğini görüyoruz.

Sonuç olarak 2009-2014 tarihleri için ulaşabildiğimiz sivil toplum çalışmaları Selina Doğan’ın iddiasını destekliyor. Bu durumda iddiada doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

İstanbul Milletvekili Selina Doğan'ın İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   18 Ağustos 2016 Son Güncelleme:   22 Ağustos 2016