Selin Sayek Böke CHP İzmir Milletvekili

AB, Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 48,5’ini oluşturuyor. Şanghay Beşlisi ihracatımızın içerisinde sadece yüzde 3’lük bir paya sahip.

23 Kasım 2016 tarihinde CHP Genel Merkezi 'nde söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Genel Ekonomi
BENGI CENGIZ
Yayın Tarihi: 23 Kasım 2016 Son Güncelleme: 25 Kasım 2016

İhracatımızın Yarıya Yakını AB'ye

Bir süredir devam eden Şanghay Beşlisi mi Avrupa Birliği mi tartışmasına geçtiğimiz günlerde hazırladığımız bilgilendirici video ile katkıda bulunmuştuk. Şimdi ise CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke’nin önceki gün yaptığı basın toplantısında dile getirdiği ve her iki örgütü ihracat rakamları açısından karşılaştıran iddiasını inceleyeceğiz. Böke konuşmasında “Bir Şanghay Beşlisi’dir gidiyor. Bu asla AB’nin yerini tutmaz” diyerek, AB’nin Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 48,5’ini oluşturduğunu, buna karşın Şanghay Örgütü’nün ise ihracatımız içinde yüzde 3’lük bir paya sahip olduğunu iddia etti.

İhracatta Büyük Partnerimiz AB

Konuyla ilgili olarak TÜİK ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden yararlanacağız. TÜİK’in en güncel verisi Eylül 2016’yı içerirken, TİM’in sağladığı verilerde Ekim 2016 da mevcut.

AB, Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 48,5’ini oluşturuyor. Şanghay Beşlisi ihracatımızın içerisinde sadece yüzde 3’lük bir paya sahip. 1

AB, Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 48,5’ini oluşturuyor. Şanghay Beşlisi ihracatımızın içerisinde sadece yüzde 3’lük bir paya sahip. 2

TÜİK’in sağladığı Eylül 2016 dahil verilere bakılınca, Böke’nin iddiasının kaynakla örtüştüğü görülüyor. TİM’in Ekim 2016’nın da dahil olduğu verilerine göre ise, her iki örgütün toplam ihracat içindeki payları artış göstermiş. Bu artışlar ise birbirleriyle orantılı; biri diğerinden daha büyük bir sıçrama gerçekleştirmemiş. Ancak, bir önceki yıla göre AB ülkelerine yapılan ihracat miktarında belirgin bir artış gözlemlenirken, Şanghay Örgütü ülkelerine yapılan ihracatta ciddi bir azalma olmuş.

Sonuç olarak Selin Sayek Böke’nin iddiasında doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke'nin İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   23 Kasım 2016 Son Güncelleme:   25 Kasım 2016