Selin Sayek Böke CHP İzmir Milletvekili

1 milyon kişiye düşen araştırmacı sayımız Avrupa ortalamasının 3’te 1’i oranında.

13 Kasım 2018 tarihinde Twitter 'da söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Eğitim
Doğruluk
DOĞRULUK PAYI
Yayın Tarihi: 16 Kasım 2018 Son Güncelleme: 28 Ağustos 2020

Türkiye'de 1 Milyon Kişiye Düşen Araştırmacı Sayısı Ne Kadar?

CHP Parti Meclisi Üyesi ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, Twitter’da yaptığı video paylaşımında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın 2019 yılı bütçesini eleştirdi. Böke, yapılan yatırımların Türkiye’de bilimin gelişmesine olan katkısının kısıtlı kaldığı vurgusuyla Türkiye’de 1 milyon kişiye düşen araştırmacı sayısının Avrupa ortalamasının 1/3'ü oranında olduğunu iddia etti.

Avrupa ülkelerindeki araştırmacı sayısına Eurostat üzerinden ulaşıyoruz. Son 10 yılda AB genelinde araştırmacı sayısında %32,2’lik bir artış olduğu belirtilen kaynakta, en yakın tarihli veriler 2015 yılına ait. Böke’nin iddiası toplam sayı yerine Türkiye ile AB ülkeleri arasındaki orana odaklandığı için en güncel veriye ulaşamama durumu çok önemli bir soruna yol açmıyor. Kaynağa göre AB genelinde 2015 yılındaki toplam araştırmacı sayısı 2 milyon 853 bindi. AB ülkelerinin toplam nüfusunun 508 milyon olduğu düşünüldüğünde, 1 milyon kişiye düşen araştırmacı sayısı 5.615 oluyor.

AB genelinde 1 milyon kişiye en çok araştırmacının düştüğü ülke 11.157 araştırmacı ile İsveç olurken, Türkiye ortalama 2.455 araştırmacı ile AB’nin en kötü durumda olan ülkesi Romanya’nın ardından sondan ikinci sırada yer alıyor.

Böke, AB’de kişi başına düşen araştırmacı sayısı ortalamasının Türkiye’dekinin 3 katı olduğunu iddia etmişti ancak kaynak, farkın 2,2 kat olduğunu gösteriyor. Aradaki fark iddia edilenden az olmakla birlikte, Türkiye AB üyeleri arasında en zayıf durumdaki ülkelerden birisi.

Sonuç olarak;

İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke'nin İddiasında Kısmen Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   16 Kasım 2018 Son Güncelleme:   28 Ağustos 2020