Selahattin Demirtaş HDP Eş Genel Başkanı

Türkiye Cumhuriyeti’nin en kapsamlı valiler kararnamesini geçen ay gördük. 50 vali bir gecede yer değiştirdi. Çoğu görevden alındı. Yerlerine yenileri atandı.

20 Haziran 2016 tarihinde Antalya 'da söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Politika
SIMGE SEVEN
Yayın Tarihi: 20 Haziran 2016 Son Güncelleme: 1 Temmuz 2016

Vali Değişiklikleri Rekor Seviyede mi?

Geçtiğimiz hafta HDP Antalya İl Başkanlığı’nın düzenlediği iftar toplantısına katılan Selahattin Demirtaş, yeni anayasayla ilgili yorumlarda bulundu. Konuşmasının bir bölümünde Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni Anayasa'yı kendi yetkilerini arttırmak için yapacağını da iddia eden Demirtaş, konuyla ilgili şu açıklamada bulundu: “Türkiye Cumhuriyetinin en kapsamlı valiler kararnamesini geçen ay gördük. 50 vali bir gecede yer değiştirdi. Çoğu görevden alındı. Yerlerine yenileri atandı. Onların da suçu ne? Fukara Davutoğlu gibi yüzde 99 biat etmiş valilerdi, onları aldı yerlerine yüzde 100 biat eden valiler koydu. Bir gecede 3 bin 600 hakim savcının yerini değiştirdiler. Cumhuriyet tarihinde böyle bir şey yok.”

1923’ten Bu Yana Resmi Gazete’de Yayınlanmış Vali Atamaları

Cumhuriyet döneminde yayınlanmış Resmi Gazete’deki kararnameleri taradığımızda, bugüne kadar 53 adet ilgili kararname yayınlandığını görüyoruz. 1 Haziran 2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Valiler Kararnamesinde, 24 ile yeni Vali atanırken, 26 ilin Valisi kendi aralarında yer değiştirmiştir. Resmi Gazete'de yayımlanan Yeni Kararnamede 22 Vali’nin de merkeze alındığı belirtilmektedir.

15 Temmuz 1975’te Resmi Gazete’de yayınlanan Kararname ve 8 Şubat 1992’de yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararı’na göre, son atamadan daha kapsamlı bir atama/ değişiklik yapıldığını görüyoruz. 1975’te 41 valinin merkeze atandığı, 19 valinin değiştiği, 44 yeni valinin atandığı yani toplamda 104 vali değişikliği olduğunu görüyoruz. 1992’de ise 38 valinin merkeze alındığı, 34 valinin değiştiğini, 28 valinin yeni atandığı, dolayısıyla toplamda 100 valinin pozisyonunda değişiklik olmuştur.

Bu bağlamda, son vali kararnamesinde genel atamaların ortalamasına kıyasla kapsamlı bir değişiklik yapıldığı doğru olsa da, en kapsamlı valiler kararnamesi olmadığı için Selahattin Demirtaş’ın iddiasında doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   20 Haziran 2016 Son Güncelleme:   1 Temmuz 2016