Selahattin Demirtaş HDP Eş Genel Başkanı

(Suriyeli sığınmacılar için hükümete) 10 milyar harcadıklarını söylüyorlar ya, külliyen yalandır. 1 milyar dolar bile harcamadılar.

9 Şubat 2016 tarihinde Ankara 'da söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Politika
Koray
KORAY KAPLICA
Yayın Tarihi: 9 Şubat 2016 Son Güncelleme: 8 Eylül 2017

Suriyeli Sığınmacılar İçin Harcanan Para Ne Kadar?

HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş partisinin grup toplantısında son zamanlarda oldukça fazla kafa karışıklığına neden olan bir soruyla ilgili çarpıcı bir iddiada bulundu. Soru Suriyeli sığınmacıların Türkiye’ye ekonomik maliyetiyle ilgili. Sorunun cevabı ise hükümetin farklı yetkililerinden farklı şekilde geliyor. Demirtaş, grup toplantısında hükümetin Suriyeli sığınmacılar için 10 milyar dolar harcadığını öne sürdüğünü fakat 1 milyar dolar bile harcamadığını iddia etti.

2011’de yoğunlaşmaya başlayan iç savaş sonucunda Suriye’den kaçan sığınmacı sayısı 4,5 milyonu geçti. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin Aralık 2015 verilerine göre Türkiye’de toplamda 2,5 milyon kayıtlı Suriyeli sığınmacı bulunuyor. Fakat 300 bine yakını kamplarda kalan 2,5 milyonu aşkın Suriyeli sığınmacının Türkiye’ye maliyeti konusunda kesin bir rakama ulaşmak oldukça güç.

(Suriyeli sığınmacılar için hükümete) 10 milyar harcadıklarını söylüyorlar ya, külliyen yalandır. 1 milyar dolar bile harcamadılar. 1

Aralık 2015’ten beri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve iki hükümet üyesinin harcama miktarı ile yaptığı açıklamaların kısa zamanda değişiklik göstermesi ve muğlaklığı kafalarda soru işaretleri uyandırıyor. Örneğin, 26 Ocak’taki AK Parti grup toplantısında Başbakan Ahmet Davutoğlu şu ana kadar 10 milyar dolara yakın harcamanın kamptaki Suriyeli sığınmacılar için yapıldığını söyledi. Bundan iki gün sonra 28 Ocak’ta, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı açıklamada harcamanın 8 milyar dolar civarında olduğunu belirtti. 3 Şubat’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya attığı rakam ise 9 milyar dolardı.

Gazeteci Uğur Gürses de 7 Kasım 2015’te yazdığı yazısında gerçek maliyete izlemedeki zorluklara ve şeffaflık eksikliğinden bahsediyor. Gürses’in Maliye Bakanlığı’ndan edindiği bilgiye göre Türkiye, Suriyeli sığınmacılar için Ekim 2015 dönemi itibariyle AFAD hesabından nakit olarak 3,8 milyar TL harcamış. Bu da kabaca 1,8 milyar dolar ediyor.

(Suriyeli sığınmacılar için hükümete) 10 milyar harcadıklarını söylüyorlar ya, külliyen yalandır. 1 milyar dolar bile harcamadılar. 2

1,8 milyar dolar nakit harcama dışında Suriyeli sığınmacılar için tesis edilen kaynakların fırsat maliyetinin de toplam maliyete eklenmesi gerekiyor. Fakat bu bilgi şu ana kadar şeffaf bir şekilde yayınlanmadı. Ortada gezen rakamlar 8-10 milyar dolar aralığında. Avrupa Komisyonu’nun Ocak 2016’da yayınladığı mini raporda Türkiye’nin harcadığı miktarın sığınmacı krizinin başından beri 7 milyar Euro’yu aştığını belirtmiş.

Genel değerlendirmede, Türkiye’nin Suriyeli sığınmacılar için harcadığı miktar konusunda kesin bir miktar verebilmek şu anki şartlarda oldukça güç. Eldeki kaynaklarla Türkiye’nin nakit olarak en az 1,8 milyar dolar harcadığı söylenebilir. Bu nedenle, HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş konunun tartışmalı olduğuna vurgu yapsa da miktar konusunda abartıya kaçıyor.


Sonuç olarak;

Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   9 Şubat 2016 Son Güncelleme:   8 Eylül 2017