Selahattin Demirtaş HDP Eş Genel Başkanı

Sağlık Bakanlığı'nın bütçesi 1,5 katrilyon, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 5 katrilyon.

21 Mayıs 2015 tarihinde Hayat TV Canlı Yayını 'nda söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Politika
Doğruluk
DOĞRULUK PAYI
Yayın Tarihi: 21 Mayıs 2015 Son Güncelleme: 22 Mayıs 2015

Diyanet Tartışmaları Sürüyor

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin seçim stratejisini ve vaatlerini çeşitli televizyon kanallarında kamuoyuyla sıklıkla paylaşan siyasetçilerin arasında yer alıyor. 21 Mayıs 2015’de Hayat TV’de katıldığı canlı yayında Sağlık Bakanlığı bütçesinin 1,5 katrilyon (1,5 milyar TL), Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bütçesinin ise 5 katrilyon (5 milyar TL) olduğunu iddia etti.

Diyanet İşleri Başkanlığı Bütçesinin Aştığı Bakanlık Bütçeleri

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bütçesinin bir çok bakanlıktan fazla olması son yıllarda bilhassa bütçe görüşmeleri döneminde gündeme getirilen bir konu. Biz de Maliye Bakanlığı, Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü’nün 2015 yılı Merkezi Yönetim Bütçe dağılımı tablosundan yararlanarak Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan az bütçeye sahip olan bakanlıkların bir listesini çıkarttık.

Sağlık Bakanlığı'nın bütçesi 1,5 katrilyon, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 5 katrilyon. 1

Görüldüğü gibi Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2015 bütçesi aralarında Sağlık Bakanlığı’nın da bulunduğu 10 bakanlıktan fazladır.

Ancak Sağlık Bakanlığı’nın bütçesi Demirtaş’ın iddia ettiği gibi 1,5 değil, 2,7 katrilyon. Hatta Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bütçesi de 5 katrilyondan bir hayli fazla. Her ne kadar bağlam anlamında Demirtaş'ın iddiasında olduğu gibi, Sağlık Bakanlığı bütçesi, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bütçesinin bir hayli altında olsa da verilerin yanlış olmasından dolayı HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın iddiasında büyük oranda doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   21 Mayıs 2015 Son Güncelleme:   22 Mayıs 2015