Selahattin Demirtaş HDP Eş Genel Başkanı

HDP, Türkiye’nin en yoksul mahallelerinden, İstanbul’un en fukara semtlerinden oy almıştır.

3 Ağustos 2015 tarihinde Ankara 'da söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Politika
Koray
KORAY KAPLICA
Yayın Tarihi: 3 Ağustos 2015 Son Güncelleme: 4 Ağustos 2015

HDP Sırf Zenginlerden Oy Almıyor

HDP’nin İstanbul’un en zengin semtlerinden oy aldığı tartışmasının ilk fitilini seçimden sonra bazı yayın organlarında yayınlanan rakamlar ateşledi. Bu yayınlarda İstanbul’un Bebek ve Nişantaşı gibi zengin mahallelerinde HDP’ye çok oy çıktığı vurgulanıyordu.

Bahçeli'nin Sözleri

Bu tartışmada ikinci perdeyi MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli çok sert sözlerle açtı: “... öbür taraftan İzmir'de Marmaris'te yazlıklarında yatıp AK Parti'nin olmasın diye oyunu MHP'ye vermeyen; ama HDP'yi Meclis'e taşıyan zavallılar, Türkiye'nin kaymağını yiyenler, boğazda yalılarda viskisini yudumlayıp oyunu HDP'ye veren şerefsizler. Şimdi, HDP ile koalisyonu kurun."

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bu sert sözlere HDP’nin Türkiye ve İstanbul’un en yoksul mahallelerinden ve semtlerinden oy aldığını iddia ederek cevap verdi. 

Zenginlik Ölçeği

Zenginlik ölçeğine göre mahalle temelinde bir veriye ulaşmak çok güç. Gayrimenkul veri şirketi REIDIN, Sosyo-Ekonomik Derecelendirme (SED) ile 71 ilçe ve bunlara bağlı 481 mahalleyi refah ve yaşanabilirlik seviyesi ile kültürel düzey açısından derecelendirdiği çalışması belli kapsamda da olsa önemli ipuçları veriyor.

2007’den beri düzenlenen araştırmaya göre sosyo-ekonomik derecelendirmede en üst derece olan A+ sınıfında yer alan mahallelerdeki oy oranlarına bakıldığında HDP Türkiye ortalamasının biraz üstünde oy aldı. Fakat bu yerlerdeki genel oy ortalamasında AK Parti ve CHP’nin gerisinde kaldı.

HDP, Türkiye’nin en yoksul mahallelerinden, İstanbul’un en fukara semtlerinden oy almıştır. 1

Aynı raporun dezavantajlı mahalleleri içeren bulgularına bakıldığında ise HDP’nin Türkiye ortalamasının bir hayli üzerinde oy aldığı açıkça görülüyor.

HDP, Türkiye’nin en yoksul mahallelerinden, İstanbul’un en fukara semtlerinden oy almıştır. 2

REIDIN’in araştırması dışında, Devlet Planlama Teşkilatı’ının 2004 yılında 872 ilçeyi kapsayan sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralamasında bakıldığında da son sıraları işgal eden 10 ilçede HDP’nin ortalama oy oranı %75’tir. Bu rakam AK Parti’nin ilçelerdeki oy ortalamasından 2,5 kat daha fazladır.

HDP, Türkiye’nin en yoksul mahallelerinden, İstanbul’un en fukara semtlerinden oy almıştır. 3

Genel değerlendirmede, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın iddiasında doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   3 Ağustos 2015 Son Güncelleme:   4 Ağustos 2015