Saffet Sancaklı MHP Kocaeli Milletvekili

Almanya’da, Fransa’da, İtalya’da bu kadar borcu olan futbol kulübü göremezsiniz.

19 Mayıs 2017 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Doğruluk
DOĞRULUK PAYI
Yayın Tarihi: 19 Mayıs 2017 Son Güncelleme: 23 Mayıs 2017

Futbol Kulüplerimizin Borçları Zirveye Oynuyor

Eski profesyonel futbolcu, MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı TBMM’de yaptığı konuşmada, Türkiye futbol kulüplerinin mali durumlarını ve yönetimlerini eleştirdi. Sancaklı, özellikle büyük futbol kulüplerinin borçlarının fazlalığını eleştirerek Almanya, Fransa ve İtalya’da bu kadar borcu olan futbol kulübü olmadığını iddia etti.

Saffet Sancaklı’nın iddiası UEFA’nın 2017 yılının başında yayınladığı, Avrupa futbol liglerinin ve kulüplerinin mali durumlarını ortaya koyan kapsamlı raporu üzerinden incelenebilir. Rapor 2015 mali yılı için Avrupa futbol liglerinin ve kulüplerinin toplam net borçlarını ortaya koyuyor. Raporda toplam “net borçlar”, kulüplerin bankalar ve diğer kaynaklarla olan alacak-verecek hesaplarının yanı sıra, futbolcu transferleri neticesindeki gelir-gider dengelerini dikkate alarak hesaplanmış.

Türkiye Süper Ligi Net Borcu En Yüksek Olan Üçüncü Avrupa Ligi

Öncelikle ligler ölçeğinde borç durumuna baktığımız zaman, Türkiye Süper Ligi’ndeki kulüplerin 2015 mali yılında toplam 716 milyon Euro’luk net borçla İngiltere ve İtalya liglerinin ardından Avrupa ligleri arasında üçüncü sırada olduğunu görüyoruz.

Almanya’da, Fransa’da, İtalya’da bu kadar borcu olan futbol kulübü göremezsiniz. 1

Türkiye’deki kulüpler ortalama borç miktarı bakımından da Avrupa’da üçüncü sırada yer alıyor. 2015 yılında Türkiye’de kulüp başına düşen ortalama borç miktarı 39,8 milyon Euro’ydu.

Almanya’da, Fransa’da, İtalya’da bu kadar borcu olan futbol kulübü göremezsiniz. 2

 

En Çok Borcu Olan 20 Avrupa Kulübü Arasında Galatasaray ve Fenerbahçe Yer Alıyor

Rapor, net borcu en yüksek olan 20 Avrupa kulübünü de sıralamış. Bu 20 kulübün ortalama net borcu 224 milyon €. Borcu en yüksek olan ilk üç kulüp Manchester United (536 milyon €), Benfica (336 milyon €) ve İnter Milan (306 milyon €) şeklinde sıralanıyor. Galatasaray 222 milyon Euro borcuyla 8’inci sırada, Fenerbahçe ise 166 milyon Euro borcuyla 13’üncü sırada yer alıyor.​

Almanya’da, Fransa’da, İtalya’da bu kadar borcu olan futbol kulübü göremezsiniz. 3

MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, iddiasında Almanya, Fransa ve İtalya’da Türkiye’deki kadar borçlu kulüp olmadığını ifade etmişti. Ancak en borçlu 20 kulüp arasında İtalya, Fransa ve Almanya liglerinden toplam sekiz kulüp listede yer alıyor. Bu nedenle iddiada doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı'ın İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   19 Mayıs 2017 Son Güncelleme:   23 Mayıs 2017