Sadir Durmaz MHP Yozgat Milletvekili

Türkiye 16 yıl aradan sonra canlı hayvan ve et ithal ediyor.

25 Mart 2015 tarihinde T.B.M.M. 'de söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Tarım & Gıda

Türkiye 16 yıl aradan sonra canlı hayvan ve et ithal ediyor.

MHP Yozgat Milletvekili Sadir Durmaz, 25 Mart 2015 tarihli TBMM Genel Kurulu’nda hükümetin tarım politikalarını eleştirerek, çiftçinin ekonomik olarak zor durumda olduğuna vurgu yaptı. Durmaz konuşmasında Türkiye’nin 16 yıl aradan sonra canlı hayvan ve et ithal eder durumuna geldiğini iddia etti.

Net ihracatçıdan, net ithalatçı durumuna geçiş

Türkiye’de büyükbaş hayvan ithalatı konusu 2010 senesinde et fiyatlarını düşürmek gayesiyle Uruguay’dan ithal edilen ‘Angus’ ırkı sığırlarla gündeme gelmişti. Ancak Türkiye’nin net canlı hayvan ithalatçısı olması daha eskiye dayanıyor. Canlı hayvan ithalatı konusunda MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı’nın bir iddiasını 24 Temmuz 2014 tarihinde incelemiştik. O analizimizde kullandığımız tabloyu TÜİK’in internet sitesinden ulaşarak güncellediğimiz takdirde, 1996’dan bu yana canlı hayvan ithalat-ihracat dengemiz tablodaki haliyle karşımıza çıkmaktadır:

Türkiye 16 yıl aradan sonra canlı hayvan ve et ithal ediyor. 1

Tablodan anlaşılacağı üzere, verilerine ulaşabildiğimiz en uzak tarih olan 1996’dan bu yana Türkiye net canlı hayvan ithalatçısı durumuna gelmiştir. Son 20 yılın sadece dördünde (1997, 1998, 2001, 2002) net ihracatçı durumuna geçebilen Türkiye, 2002’den bu yana hep net ithalatçı konumunda kalmıştır.

MHP Yozgat Milletvekili Sadir Durmaz’ın iddiasının aksine Türkiye her zaman için canlı hayvan ithal eden bir ülke olmuştur ve dönem dönem ihracat miktarı ithalatın altında kalarak net ithalatçı durumuna düşmüştür. Bu durumda söz konusu demeçte doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

Yozgat Milletvekili Sadir Durmaz'ın İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   25 Mart 2015 Son Güncelleme:   27 Mart 2015