Ruhsar Demirel MHP Eskişehir Milletvekili

biz Avrupalılardan 42 dolar daha fazla para veriyoruz doğalgaza

26 Şubat 2015 tarihinde T.B.M.M. 'de söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Enerji

Doğalgaz'a Ciddi Bir Para Ödüyoruz

Gazprom fiyatları gizli tutuyor

MHP Eskişehir Milletvekili Ruhsar Demirel, TBMM’de yaptığı konuşmada, geçen hafta Gazprom’la doğalgaz fiyatı indirimi ile ilgili anlaşmaya değinerek bu indirime rağmen Türkiye’nin Rusya’dan aldığı doğalgazın birim fiyatının Avrupa ülkelerinden 42 dolar daha fazla olduğunu iddia etti.

Demirel konuşmasında bu iddiasını dayandırdığı kaynak hakkında bilgi vermedi. Rusya’nın ve dünyanın en büyük doğalgaz üreticisi Gazprom doğalgaz fiyatlarının her ülke ile imzaladığı uzun süreli anlaşmalarla belirliyor ve bu fiyatlar taraflarca gizli tutuluyor. Avrupa Komisyonu doğalgaz anlaşmaları konusundaki şeffaflık çabalarına rağmen başarılı olamadı. Bu nedenle, doğalgaz fiyatları konusunda kesin ve güvenilir bir kaynak yok.

İzvestia: Türkiye, Almanya’dan daha fazla ödüyor

Millet gazetesi 3 Aralık 2014 tarihli haberinde Demirel’in iddiasını doğrulayan bir haber yapmış. Haberde, Türkiye’nin doğalgazı AB ülkelerinden 67 dolar daha pahalıya alırken yapılan indirimle farkın 42 dolara indiği iddia ediliyor. Fakat haberde rakamlar için herhangi bir kaynak belirtilmemiş olması dikkat çekiyor.

Şubat 2013’te İzvestia gazetesi, Gazprom’da çalışan bir yetkiliye dayandırdığı haberinde 2012 itibariyle Avrupa ülkelerinin Rus doğalgazı için ödediği birim fiyatları açıkladı. Gazprom bu haberi yalanladı.

biz Avrupalılardan 42 dolar daha fazla para veriyoruz doğalgaza 1

Haberde batı ve doğu Avrupa’da yer alan ülkelerin Rus doğalgazı için ödediği fiyatlardaki farklılıklar dikkat çekiyor. İngiltere 1 metreküp doğalgaza 313 dolar öderken Makedonya 564 dolar ödüyor. Bu rakamlara göre, Avrupa ülkeleri Rus doğalgazının metreküpü için ortalama 444 dolar ödedi. AB üyesi olmayan Makedonya, Sırbistan, Bosna Hersek ve İsviçre dışarıda bırakıldığında ise bu rakam 432 dolara iniyor. Bu rakamlar Demirel’in iddiasını desteklemiyor.

Kaynak kalitesi dikkate alındığında,  MHP Eskişehir Milletvekili Ruhsar Demirel’in iddiasında büyük ölçüde doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

Eskişehir Milletvekili Ruhsar Demirel'in İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   26 Şubat 2015 Son Güncelleme:   2 Mart 2015