Recep Tayyip Erdoğan T.C Cumhurbaşkanı

Yurtdışı uçuş noktaları sayısını 60’tan 296’ya çıkardık. Dünyada destinasyon sayısı açısından birinci THY’dir.

6 Ekim 2017 tarihinde Afyonkarahisar 'da söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Büyüme

THY'nin Uçuş Noktaları Ne Kadar Arttı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afyonkarahisar’da 26. AK Parti İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda yaptığı konuşmada AK Parti iktidarlarının sağlık, eğitim, ulaştırma ve emniyet alanında yaptığı icraatlara değindi. Havaalanları sayısı ve yurtdışı uçuş noktaları sayısındaki artışı vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yurt dışı uçuş noktaları sayısını 60’tan 296’ya çıkardıklarını ve THY’nin destinasyonlar sayısı açısından dünya birincisi olduğunu iddia etti.

Cumhurbaşkanın iki parçalı olan iddiasından ilkini incelemek üzere Türk Hava Yolları’nın 2002 ve 2006 yılına ait faaliyet raporlarına kaynak olarak başvurduk. İki faaliyet raporunda da başlangıç kısımlarında THY’nin 103 ve 298 destinasyona uçtuğu belirtilmiş fakat daha detaylı baktığımızda bu destinasyon sayılarının yurtiçi ve yurtdışı varış noktalarının toplamı olduğu görülüyor.

Yurtdışı uçuş noktaları sayısını 60’tan 296’ya çıkardık. Dünyada destinasyon sayısı açısından birinci THY’dir. 1

Cumhurbaşkanı’nın iddia ettiği gibi yurt dışı destinasyonlar noktasında ciddi bir yükselişin olduğu görülüyor fakat iddiada kullanılan verilerin ikisi de uyumsuz. 2002’den bu yana yurtdışı destinasyon sayısı 78’den 247’e yükselmiş. Cumhurbaşkanı’nın iddiasında 2002’deki durum daha kötüleştirilmiş, 2016’daki ise tüm destinasyon sayısı kullanılmış.

İddianın ikinci kısmında ise Cumhurbaşkanı Erdoğan THY’nin destinasyon sayısı açısından dünya birincisi olduğunu iddia etmişti. Havayolları şirketlerinin destinasyon sayısı bakımından sıralamasını içeren güvenilir bir kaynak bulmak zor. Derlemeye dayalı bazı sıralamalar havayolları şirketinin gittiği ülke sayısına göre yapılmış. Havayolu taşımacılığı sektörü piyasa araştırmacısı “Aviator” şirketi, yayınladığı basın bülteninde 120 ülkede 296 destinasyona uçan THY’yi “en fazla ülkeye uçan hava yolu şirketi” olarak tanıtmış. Yine 2013 tarihli başka bir sıralamada THY uçtuğu 106 ülkeyle Lufthansa ve British Airways’in önünde yer almış. Veriyi güncellemek için bu sıralamadaki şirketlerin destinasyon sayılarına baktığımızda THY’nin 296 destinasyonla yine ilk sırada yer aldığını görüyoruz. Bu nedenle, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iddiasının ikinci kısmını doğru kabul edebiliriz. Genel değerlendirmede ise verilerin uyumsuzluğuna rağmen iddianın geneli yanıltma ve manipülasyon içermemektedir.

Sonuç olarak;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.

KAYNAKLAR

Haber Kaynağı
Yayın Tarihi:   9 Ekim 2017