Recep Tayyip Erdoğan T.C Cumhurbaşkanı

Ülkemizi 16 yılda 3,5 kat büyüterek, gelişmekte olan ülkeler arasında en ileriye çıkarttık.

6 Haziran 2018 tarihinde Ankara Ticaret Odası 'nda söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Büyüme

16 Yıllık Ekonomik Büyümemizle Hangi Konumdayız?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Ticaret Odası tarafından verilen iftar programında konuştu. AK Parti iktidarlarının başladığı 2002 yılından beri ekonomik göstergelerdeki değişimi vurgulayan Erdoğan, Türkiye ekonomisinin son 16 yıldır ortaya koyduğu performansın dünya çapında bir model olduğunu ve gerçekleşen 3,5 katlık büyümeyle gelişmekte olan ülkeler arasından en ileriye çıkıldığını iddia etti.

Ülkemizi 16 yılda 3,5 kat büyüterek, gelişmekte olan ülkeler arasında en ileriye çıkarttık. 1

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iddiası birbiriyle bağlantılı iki iddia barındırıyor. Birincisi son 16 yıllık ekonomi performansıyla Türkiye ekonomisinin 3,5 kat büyüdüğü ve bu büyümenin dünya çapında görülmemiş bir performans olup gelişmekte olan ülkelerin arasında ilk sırada olduğu. Önce 2002 – 2017 arası Türkiye ekonomik büyüklüğü arasındaki değişime bakalım. IMF verilerine göre, Türkiye 2002’de 238 milyar dolar GSYH’ye sahipti. 2017’de ise bu göstergede 849 milyar dolarlık hasılaya yükseldi. Bir başka deyişle, 2002 Kasım’da başlayan AK Parti iktidarları süresince Türkiye ekonomisi dolar bazında 3,6 katına çıkıp, 2,6 katlık artış yaşadı. Bir diğer gösterge olarak satın alma gücü paritesine göre yurt içi hasılaya baktığımızda ise ekonominin 2002-2017 döneminde 2,1 kat büyüdüğünü görüyoruz. İddianın bu kısmında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomik büyüklük artışı konusunda abartı yaptığı söylenebilir.

İddianın ikinci kısmında ise ilgili dönemdeki bu performansın aynı dönemde diğer ülkelerin gerçekleştirdiği ekonomik performanslar arasında en önde yer aldığı iddia ediliyor. Bu iddiada AK Parti hükümetlerinin ekonomik büyüme performansları değerlendirileceği için 2003 ve 2017’nin yıl sonu büyüme oranlarını kapsayacak şekilde ilgili dönem için ülkelerin yıllık büyüme ortalamalarını kriter olarak aldık.

Ülkemizi 16 yılda 3,5 kat büyüterek, gelişmekte olan ülkeler arasında en ileriye çıkarttık. 2

2003-2017 döneminde Irak ekonomisi ortalama %13,8 büyüyerek Nauru ve Türkmenistan’ın önünde bu dönemde en fazla büyüyen ekonomi olarak öne çıkıyor. İlk onda Çin, Myanmar, Etiyopya, Kamboçya gibi büyük ekonomilere sahip ülkeler de yer alıyor. Türkiye ortalama %5,7’lik büyüme performansıyla 35. sırada. Gelişmekte olan ekonomilerin bu dönemdeki ortalama büyüme oranı ise %5,9. Bir başka deyişle, Türkiye’nin ekonomik performansı aslında ortalama büyüme rakamlarından ciddi anlamda pozitif şekilde ayrışmıyor.

Sonuç olarak;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   12 Haziran 2018