Recep Tayyip Erdoğan T.C Cumhurbaşkanı

Türkiye’ye Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından sağlık hizmeti için insanlar geliyor.

7 Ocak 2015 tarihinde Yıldırım Beyazıt Üniversitesi 'nde söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Sağlık

Türkiye Sağlık Turizminde Dünya 16.sı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Bilkent Yerleşkesinde yaptığı konuşmada Türkiye’ye Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından sağlık hizmeti için insanların geldiğini iddia etmiştir.

Sağlık Bakanlığı, sağlık turizmini çeşitli kategorilere ayırmıştır. Bu kategoriler tıp turizmi (kozmetik cerrahi, organ ve doku nakli, diş hekimliği, kardiyoloji, göz, vb.) termal turizm, ileri yaş turizmi ve engelli turizmidir.

Türkiye sağlık turizminde ilk 20'de 

2012 tarihli ‘Sağlık Turizminde Süreçler ve Aracı Kuruluşlar Araştırma Raporu’nda referans verilen 2010 tarihli Dr. Prem Jagyasi’nin çalışmasına göre, yıllık hasta sayısı ve elde edilen gelir bakımından Türkiye, sağlık turizmi açısından dünyada 16. sırada yer almaktadır.

Sağlık Bakanlığı, Sağlık Turizmi Dairesi Başkanlığı verilerine göre, Türkiye’yi sağlık hizmeti almak amacıyla ziyaret eden insan sayısı yıllar içinde düzenli bir artış göstermektedir. 2010’da ülkemize gelen sağlık turisti sayısı 109 bin 678, 2011’de 156 bin 176 ve 2012’de 262 bin olmuştur. Sağlık Turizmi Derneği’nin açık kaynaklarından ulaşabildiğimiz 2008-2010 yıllarına dair, geldikleri ülkeye göre turist istatistikleri ise tabloda verilmiştir.

Türkiye’ye Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından sağlık hizmeti için insanlar geliyor. 1

Görüldüğü gibi Türkiye sağlık turizmi alanında dünyadaki ilk 20 ülke arasında yer almaktadır ve başta Almanya olmak üzere, çeşitli Avrupa ülkelerinden gelen insanlar sağlık turistlerinin büyük kısmını oluşturmaktadır.

 

Sonuç olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iddiasında doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   7 Ocak 2015 Son Güncelleme:   1 Ocak 1970