Recep Tayyip Erdoğan T.C Cumhurbaşkanı

Türkiye tarımda net ihracatçı bir ülke konumuna geldi.

20 Şubat 2018 tarihinde Ankara 'da söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Tarım & Gıda

Tarımda Net İhracatçı Bir Ülke Değiliz

Ankara Beştepe'de düzenlenen "Çiftçilerimiz Milletin Evinde Cumhurbaşkanımız ile Buluşuyor" etkinliğinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çiftçilere hitaben yaptığı konuşmada çeşitli açıklamalarda bulundu. Yıllık tarımsal destek, mazot desteği gibi konularda iktidarları süresince çalışmalarda bulunulduğunu belirten Cumhurbaşkanı, Türkiye'nin yaşanan tüm bu gelişmeler neticesinde tarımda net ihracatçı bir konuma geldiği iddiasında bulundu.

İddianın incelenmesi için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve TÜİK iş birliğiyle aylık ve yıllık periyotlarla hazırlanan Dış Ticaret verilerine bakmak yeterli olacaktır. Veri tabanı içerisinde "Uluslararası Standart Sanayi Sınıflamasına Göre" adlı alt sanayi kollarının ihracat ve ithalat değerlerini karşılaştırmamızı sağlayan tabloları incelediğimizde, geçtiğimiz sene yıllık olarak toplam tarım ve ormancılık ihracatının 5,2 milyar dolar değerinde gerçekleştiğini, ithalatın ise bu miktardan çok daha yüksek olduğunu görüyoruz. 2017'de ithal edilen toplam tarım ve ormancılık ürünlerinin değeri yaklaşık 8,9 milyar dolar.

Türkiye tarımda net ihracatçı bir ülke konumuna geldi. 1

İşlenmiş gıda sanayi ürünlerinin ithalat ve ihracat verileri de mevcut ancak gıda sanayi imalatı içerisinde ithal edilmiş ham madde ürünlerinin de kullanılmış olma ihtimali ve bu alandaki spesifik verilerin yetersizliği de göz önünde bulundurulduğunda bu iddianın analizi için toplam tarım ve ormancılık değerlerini referans almamız gerekiyor. Aynı zamanda tarımda ihracatçı bir ülke verilerini incelerken işlenmiş gıdayı kapsama almak da mantıklı olmayacaktır.

Bu veriler, ülkemizin halen tarım ticaretinde net ihracatçı değil, büyük oranda ithalatçı bir ülke konumunda olduğu görülüyor.

Sonuç olarak;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   22 Şubat 2018