Recep Tayyip Erdoğan T.C Cumhurbaşkanı

Türkiye satın alma gücü bakımından dünyanın en büyük 13. ülkesidir. Aynı şekilde kişi başına düşen milli gelir bakımından bulunduğumuz 64. sıranın da gerçeği yansıtmadığını düşünüyorum.

17 Haziran 2017 tarihinde TİM Genel Kurulu 'nda söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Büyüme
Doğruluk
DOĞRULUK PAYI
Yayın Tarihi: 17 Haziran 2017 Son Güncelleme: 10 Ekim 2017

Türkiye'nin Ekonomik Konumu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Türkiye’nin küresel ekonomideki konumu hakkında açıklamalarda bulundu. Erdoğan konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye satın alma gücü bakımından dünyanın en büyük 13’üncü ülkesidir. Aynı şekilde kişi başına düşen milli gelir bakımından bulunduğumuz 64’üncü sıranın da gerçeği yansıtmadığını düşünüyorum.”

Satın Alma Gücü Paritesine Göre 2016’da 13. Sıradaydık

Ülkeler arasında tutarlı bir kıyaslama yapabilmek için satın alma gücü paritesini (SGP) dikkate almak doğru bir yaklaşım. Bu yöntemle ülkeler arasındaki fiyat düzeyi farklılıkları giderilerek; başka bir ifadeyle farklı para birimlerinin satın alma gücünü eşitleyerek, birim para başına alınabilecek mal ve hizmet hacmindeki farklılıkları tespit etmek mümkün. Dünya Bankası veri tabanı SGP’ye göre ülkeleri sıralayan tablolara hazır şekilde ulaşmamıza imkân sağlıyor. Sitede tüm ülkeleri karşılaştırabileceğimiz en güncel veriler 2016 yılına ait. 2016’da SGP’ye göre milli geliri 1.927 milyar dolar olan Türkiye sıralamada 13’üncü sırada yer alıyordu.

Türkiye satın alma gücü bakımından dünyanın en büyük 13. ülkesidir. Aynı şekilde kişi başına düşen milli gelir bakımından bulunduğumuz 64. sıranın da gerçeği yansıtmadığını düşünüyorum. 1

Kişi Başına Düşen Milli Gelirde SGP’ye Göre 49’uncu, Cari Fiyatlara Göre 58’inci Sıradayız

Erdoğan kişi başına düşen milli gelir kategorisinde ise Türkiye’nin 64’üncü sırada olmasının gerçeği yansıtmadığını ifade etmişti. Dünya Bankası 2016 verileri Türkiye’nin daha da yüksek sıralarda olduğunu gösteriyor. Türkiye’de SGP’ye göre kişi başına düşen GSYH 24.243 dolarken, cari fiyatlarla hesaplandığında miktar 10.787 dolar oluyor. Bu rakamlarla Türkiye SGP sıralamasında 49’uncu sırada, cari fiyat sıralamasında ise 58’inci sırada yer alıyor.

Türkiye satın alma gücü bakımından dünyanın en büyük 13. ülkesidir. Aynı şekilde kişi başına düşen milli gelir bakımından bulunduğumuz 64. sıranın da gerçeği yansıtmadığını düşünüyorum. 2

Türkiye satın alma gücü bakımından dünyanın en büyük 13. ülkesidir. Aynı şekilde kişi başına düşen milli gelir bakımından bulunduğumuz 64. sıranın da gerçeği yansıtmadığını düşünüyorum. 3

Sonuç olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iddiasının Türkiye’nin satın alma gücü bakımından dünyanın en büyük 13’üncü ülkesi olduğu konusundaki iddiası açık kaynaklarla örtüşüyor ve Türkiye kişi başına düşen milli gelir bakımından 64’üncü sıranın da üstlerinde bulunuyor.

Sonuç olarak;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   17 Haziran 2017 Son Güncelleme:   10 Ekim 2017