Recep Tayyip Erdoğan T.C Cumhurbaşkanı

Türkiye, OECD ülkeleri arasında en hızlı büyüyen 2. ülke konumundadır.

23 Ocak 2017 tarihinde Tanzanya 'da söylendi.
Okuma Süresi    4 Dakika
Konu : Büyüme

TÜİK'in Yeni Verilerine Göre Büyümede OECD İkincisiyiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Doğu Afrika gezisi kapsamında ziyaret ettiği Tanzanya’da iş adamlarına yaptığı konuşmada, Türkiye’nin OECD ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ikinci ülke olduğunu iddia etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iddiasında hangi zaman diliminden bahsedildiği kesin olmadığından, analizi üç ayrı olası dönem üzerinden yürüteceğiz.

Olası dönemlerden ilki, 2016’nın üçüncü çeyreğidir. Türkiye’nin büyüme hızında OECD ülkeleri arasında ikinci olduğu iddiası, büyüme verilerinin en son açıklandığı dönem olan 2016 üçüncü çeyrekte olabilir. Türkiye İstatistik Kurumu’nun revizyon çalışmalarını bitirdikten sonra açıkladığı ilk büyüme dönemi olan 2016’nın üçüncü çeyreğinde Türkiye %1,8 oranında küçülmüştü. Türkiye bu üçüncü çeyrek performansı ile OECD ülkeleri arasında son sırada yer aldı. Norveç %0,49’luk küçülmeyle Türkiye’nin bir üst sırasında. İzlanda %4,6’lık büyümeyle 2016 üçüncü çeyreğinde en fazla büyüyen OECD ülkesi oldu.

2016 Ortalaması Ne Diyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iddiasında kastedilen dönem 2016’nın ilk üç çeyrek ortalaması da olabilir. Bu durumda karşımıza iki farklı kaynaktaki farklı veriler çıkıyor. OECD’nin tahmini verilerini kullandığımızda Türkiye ekonomisinin ilk üç çeyrek ortalaması %1,16 oranında bir küçülme olarak hesaplanıyor. Bu oranla Türkiye OECD ülkeleri arasında sonuncu sırada yer alıyor. Fakat TÜİK’in revizyon sonrası çeyreklik büyüme oranlarını dikkate aldığımızda ise Türkiye’nin ilk üç çeyrek büyüme ortalaması %2,4’e çıkıyor. 2016 ilk üç çeyrek ortalaması alındığında İzlanda %2,41’lik büyüme ortalaması ile OECD birincisi ve hemen ardından Türkiye bu sıralamada TÜİK’in yeni verileri ile ikinci duruma yükseliyor.

Karşılaştırılabilecek üçüncü zaman dilimi ise en son açıklanan yıllık büyüme verisi olan 2015 yılı verileri olabilir. OECD verilerini dikkate aldığımızda 2015 yılında İrlanda ekonomisi %26,3’lük büyümeyle açık ara bu yılın lideri durumunda. Türkiye ise %6,1’lik büyümeyle İrlanda’nın ardından ikinci sırada yer alıyor.

Türkiye, OECD ülkeleri arasında en hızlı büyüyen 2. ülke konumundadır. 1

Genel değerlendirmede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin büyüme hızında OECD ikincisi olduğu iddiası 2015 ve 2016 ilk üç çeyrek büyüme verileri dikkate alındığında doğrulanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iddiasında doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   23 Ocak 2017 Son Güncelleme:   24 Ocak 2017