Recep Tayyip Erdoğan T.C Cumhurbaşkanı

Türkiye milli gelire oranla dünyanın en fazla insani yardımını yapan ülkesidir.

24 Eylül 2019 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 'nda söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Güvenlik , Sosyal Politikalar
EMINCAN YÜKSEL
Yayın Tarihi: 25 Eylül 2019 Son Güncelleme: 31 Ekim 2019

Yapılan İnsani Yardımın Milli Gelire Oranında Türkiye Dünyada Kaçıncı Sırada?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler 74. Genel Kurul Toplantısında birçok devlet başkanı ile bir araya geldi. 24 Eylül tarihindeki Birleşmiş Milletler Genel Kurul Toplantısında bir de konuşma yapan Erdoğan ülkemizdeki ve küresel ölçekteki sorunlardan bahsetti. Türkiye’deki ve dünyadaki sığınmacılara ve onlara yapılan yardımlara konuşmasında yer veren Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin milli gelire oranla dünyanın en fazla insani yardım yapan ülkesi olduğunu iddia etti.

İngiltere merkezli “Kalkınma İnsiyatifleri” tarafından yıllık yayınlanan Küresel İnsani Yardım Raporu’nun 2018 yılı raporundaki verilere göre Türkiye 2017 yılında yapmış olduğu 8,1 milyar $’lık insani kalkınma yardımı ile bu alanda dünyadaki diğer ülkelerin önünde 1. sırada yer aldı. Aynı rapora göre Türkiye’nin ardından listede 2. sırada yer alan ülke ise 6,8 milyar $ ile Amerika Birleşik Devletleri. Bununla birlikte Almanya 3 milyar $ ile en çok insani kalkınma yardımı yapan 3. ülke olurken, İngiltere 2,5 milyar $ ile 4. Ülke, Japonya ise 843 milyon $ ile en çok yardım yapan 5. ülke oldu.

Türkiye milli gelire oranla dünyanın en fazla insani yardımını yapan ülkesidir. 1

Ayrıca raporda Türkiye'nin görselde farklı renkte gösterilmesi için şöyle bir dip not da bulunuyor: "Görselde Türkiye, DAC’a gönüllü olarak rapor ettiği insani yardımın büyük ölçüde Türkiye’deki Suriyeli mültecilere ev sahipliği yapmak için harcanan harcamaları içermesinden ve diğer bağışçı ülkelerin uluslararası insani yardımlarıyla kesinlikle karşılaştırılamayacağından, farklı renkte gösterilmiştir." 

Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasında belirttiği gibi toplam insani kalkınma yardımı miktarlarını bir de ülkelerin milli gelirlerine oranla hesapladığımızda listenin ilk sırası değişmezken, Türkiye’nin ardından gelen ülkeler toplam insani kalkınma yardımı listesine göre oldukça değişti. Türkiye 0,85%’lik toplam insani kalkınma yardımının milli gelire oranı ile listede 1. sırada yer aldı. Bununla birlikte listede Türkiye’yi takip eden ülkeler çoğunlukla İskandinav ülkeleri oldu. Norveç ve Lüksemburg %0,17 ile Türkiye’den sonra bu oranı en yüksek ülkeler olurken, Danimarka ve Kuveyt %0,16 ile İsveç ise %0,15 ile insani yardım miktarının milli gelirine oranı %0,1’den fazla ülkeler arasında yer aldı.

Türkiye milli gelire oranla dünyanın en fazla insani yardımını yapan ülkesidir. 2

Sonuç olarak 2018 Küresel İnsani Yardım Raporu’na göre Türkiye yapmış olduğu 8,1 milyar $ ve %0,85'lik milli gelire oranıyla dünyada 1. sırada olarak gözüküyor. Fakat raporda Suriyeli mültecilere yapılan insani yardımlar sebebiyle Türkiye'nin diğer ülkelerle kıyaslanmaması gerektiğide belirtilmiş.

Sonuç olarak;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   25 Eylül 2019 Son Güncelleme:   31 Ekim 2019