Recep Tayyip Erdoğan T.C Cumhurbaşkanı

Türk siyasi tarihinin en yüksek katılımlı serbest seçiminde sandığa giderek bu demokrasi şölenine katılan tüm vatandaşlarıma teşekkür ediyorum.

25 Haziran 2018 tarihinde Ankara 'da söylendi.
Okuma Süresi    1 Dakika
Konu : Politika

24 Haziran Seçimlerindeki Katılım Bir Rekor mu?

İlk turda aldığı %52,6 oyla cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan, seçim sonrası yaptığı balkon konuşmasında 24 Haziran 2018 seçimlerinin Türk siyasi tarihinin en yüksek katılımlı serbest seçimleri olduğunu iddia etti.

Resmi olmayan kesin sonuçlara göre, 24 Haziran parlamento seçimleri %86,2, cumhurbaşkanlığı seçimleri ise %88,1 katılım oranıyla sonuçlandı.

Türk siyasi tarihinin en yüksek katılımlı serbest seçiminde sandığa giderek bu demokrasi şölenine katılan tüm vatandaşlarıma teşekkür ediyorum. 1

1950’den bu yana yapılan genel seçim ve referandum katılım oranlarını değerlendirdiğimizde, 24 Haziran cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki katılım oranı olan %88,1’i geçen seçimler olduğunu görüyoruz. Örneğin 1950 ve 1954 genel seçimlerinde katılım oranları %89’a ulaşmıştı. 1980’lerde yapılan iki genel seçim ve bir referandumda da katılım oranları %90’ı aşmıştı.

Katılım oranları verileri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iddiasını desteklemiyor. Türk siyasi tarihinde 24 Haziran seçimlerinin katılım oranını geçen en az 6 seçim bulunuyor.

Sonuç olarak;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   26 Haziran 2018