Recep Tayyip Erdoğan T.C Cumhurbaşkanı

Sosyal yardımları yıllık 2 milyar liradan 38 milyar liraya çıkarttık.

16 Ocak 2018 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    1 Dakika
Konu : Sosyal Politikalar

Sosyal Yardımların Miktarı Ne Kadar?

AK Parti Grup Toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2 milyar lira seviyesinde olan sosyal yardımların 38 milyara çıkarıldığı iddiasında bulundu.

Türkiye’de sosyal yardımlarla ilgili politikaları belirlemek ve hayata geçirmek konusundaki sorumlu kurum Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’dır. Bakanlığın 2016 yılı faaliyet raporu ulaşılabilen en güncel tarihli kaynak oldu. Sosyal yardım türlerini aile yardımları, eğitim yardımları, sağlık yardımları, özel amaçlı yardımlar, yaşlı ve engelli yardımları, proje destekleri ve istihdam yardımları altında kümeleyen rapor, 2002 yılında sosyal yardımlara ayrılan bütçenin 1,3 milyar lira iken, 2016 yılında tutarın 32 milyara yükseldiğini belirtiyor.

Sosyal yardımları yıllık 2 milyar liradan 38 milyar liraya çıkarttık. 1

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal yardım tutarının 2 milyar liradan artarak 38 milyara ulaştığını iddia etmişti. AK Parti iktidarının başladığı 2002 yılı sonundaki 1,3 milyarlık tutarın iddia edilenden az olduğunu, 2016 yılında ulaşılan tutarın ise 32 milyar lira olduğunu görüyoruz. 2017 verilerine henüz ulaşılamıyor olsa da, iddiaya yakın seviyelere gelme ihtimali güçlü.

Sonuç olarak;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   17 Ocak 2018