Recep Tayyip Erdoğan T.C Cumhurbaşkanı

Merkez Bankası her zaman, enflasyon yıl sonu tahminlerini açıklıyor. Ben bugüne kadar Merkez Bankası'nın açıklamış olduğu enflasyon oranını tutturduğunu görmedim.

13 Eylül 2018 tarihinde TESK Genel Kurulu 'nda söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Büyüme

Merkez Bankası'nın Enflasyon Tahminleri Tutuyor mu?

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 13 Eylül Perşembe günü TESK Genel Kurulu toplantısında konuştu. Konuşmasında Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon beklentilerine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası’nın açıkladığı yıl sonu enflasyon tahminlerinin, yıl sonunda açıklanan enflasyonla tuttuğunu daha önce görmediğini iddia etti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası her yıl 4 kez enflasyon raporu yayınlamaktadır. Bu raporlar içinde şirketlere yöneltilen enflasyon beklenti anketi sonucunda beklenen yıl sonu enflasyon ve Merkez Bankası’nın kendi yıl sonu enflasyon tahminleri açıklanmaktadır. Merkez Bankası, enflasyon beklenti anketini belli yüzdelik aralıklarda belirtirken tahminlerini ise belli bir yüzde olarak açıklamaktadır.

Hedefler ya da Tahminler Tutuyor mu?

Biz de sizler için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu demecini, 2006 yılından itibaren TCMB’nin yayınlamış olduğu yıl ortası raporlarına ve Türkiye İstatistik Kurumu’nun yayınlamış olduğu yıl sonu gerçekleşen enflasyon oranlarına bakarak inceledik.

Merkez Bankası her zaman, enflasyon yıl sonu tahminlerini açıklıyor. Ben bugüne kadar Merkez Bankası'nın açıklamış olduğu enflasyon oranını tutturduğunu görmedim. 1

TCMB 3. çeyrek enflasyon raporlarını incelediğimizde 2007, 2008, 2010 ve 2012 yılında Merkez Bankası’nın yıl ortasında açıkladığı yıl sonu enflasyon tahminlerinin yıl sonu gerçekleşen enflasyondan daha düşük seviyede olduğunu görmekteyiz. Sene başında belirlenen enflasyon hedeflerinde ise sadece 2009 yılında sene sonunda gerçekleşen enflasyon oranının sene başında belirlenen enflasyon hedefinden düşük olduğunu görmekteyiz.

Toplamda son 12 yılda 5 kez, Merkez Bankası’nın enflasyon hedefleri ya da tahminleri yıl sonu gerçekleşen enflasyondan daha yüksek olmuştur. Merkez Bankası’nın öncelikli işi olan enflasyon ile mücadeleyi göz önüne aldığımızda, son 12 yılın 5’inde bir şekilde hedef ya da tahminlerinden daha düşük bir enflasyon gerçekleşmiştir. Bu durum da Merkez Bankası açısından ilgili yıllar için pozitif bir durum ortaya koymaktadır. Ama öte yandan geride kalan yıllarda ne hedef ne de tahminlerde başarılı olamamıştır.

Sonuç olarak;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İddiasında Kısmen Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   18 Eylül 2018