Recep Tayyip Erdoğan T.C Cumhurbaşkanı

Küresel Finans Krizi başladığından bu yana Avrupa’da istihdam 6 milyon azaldı. Biz ise 6,5 milyon ilave istihdam sağladık.

7 Şubat 2017 tarihinde Ankara 'da söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Büyüme
Doğruluk
DOĞRULUK PAYI
Yayın Tarihi: 7 Şubat 2017 Son Güncelleme: 8 Şubat 2017

2008'den Bu Yana İstihdam Artışları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 7 Şubat Salı günü TOBB Ekonomi Şurası’nda yaptığı konuşmada Küresel Finans Krizi başladığından bu yana Avrupa’da istihdamın 6 milyon azaldığını fakat Türkiye’de bu sürede 6,5 milyon ilave istihdam sağlandığını iddia etti.

2008 Küresel Krizi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması aynı zaman diliminde karşılaştırma içeren iki ayrı iddiayı barındırıyor. Zaman dilimini oluşturan olay Küresel Finans Krizi olarak belirlenmiş. Kriz, 2007 yılında ABD’de konut kredilerindeki balon nedeniyle başlasa da Eylül 2008’de dünyaca ünlü yatırım bankası Lehman Brothers’ın çöküşüyle küresel ölçüde ekonomilere etki etmeye başladı. Bu nedenle, iddiada kullanılacak istihdam göstergelerinin referans noktasını 2008 ve 2009 yılındaki 3 aylık dönemler olarak belirledik.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının bağlamından Avrupa olarak kastettiği mekânın Avrupa Birliği olduğunu varsayıyoruz. İddianın zaman dilimi ve mekanını belirledikten sonra veri kaynaklarına gittiğimizde ise çıkan sonuç iddia edildiği gibi bir durumu doğrulamıyor. EuroStat’ın mevsimsellikten arındırılmamış verilerine göre 2016 üçüncü çeyrek itibariyle 28 üyeli Avrupa Birliği’nde toplam istihdam 220 milyon seviyelerinde. Bu istihdam kapasitesi sadece 2008’in üçüncü çeyreğinden 721 bin kişi geride. Diğer tüm çeyreklerle karşılaştırıldığında Avrupa Birliği’nin Küresel Finans Krizi döneminden daha yüksek miktarda istihdam kapasitesine ulaşmış olduğu görülüyor. Mevsimsellikten arındırılmış veriler de 2008’in ilk üç çeyreği haricinde aynı durumu devam ettiriyor. Kısacası 2007’den beri hangi çeyreği seçersek seçelim 2016 üçüncü çeyreği itibariyle Avrupa Birliği’nin istihdam kapasitesinin 6 milyon azaldığı bir durum ortaya çıkmıyor.

Küresel Finans Krizi başladığından bu yana Avrupa’da istihdam 6 milyon azaldı. Biz ise 6,5 milyon ilave istihdam sağladık. 1

İddianın Türkiye tarafına odaklandığımızda ise mevsimsellikten arındırılmamış verilere göre 2008’in ilk çeyreğinden bu yana Türkiye istihdam kapasitesini 7,3 milyon arttırdı. Mevsimsellikten arındırılmış veriler dikkate alındığında 2007’nin son çeyreğinden bu yana Türkiye 6,2 milyon istihdam artışı sağlarken, Avrupa Birliği 852 bin istihdam artışı sağlayabildi.

Küresel Finans Krizi başladığından bu yana Avrupa’da istihdam 6 milyon azaldı. Biz ise 6,5 milyon ilave istihdam sağladık. 2

Genel değerlendirmede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasındaki ilk iddia verilerle desteklenmezken ikinci iddia verilerle uyum içindedir. Bu nedenle, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iddiasında kısmen doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İddiasında Kısmen Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   7 Şubat 2017 Son Güncelleme:   8 Şubat 2017