Recep Tayyip Erdoğan T.C Cumhurbaşkanı

İşte şu anda G-20'nin üyesi olan bir Türkiye var. Bizden önce G-20 üyesi olan bir Türkiye yoktu. G-20 diye de bir süreç başlamamıştı.

11 Temmuz 2014 tarihinde İstanbul 'da söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Cumhurbaşkanlığı 2014

İşte şu anda G-20'nin üyesi olan bir Türkiye var. Bizden önce G-20 üyesi olan bir Türkiye yoktu. G-20 diye de bir süreç başlamamıştı.

T.C. Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, 11 Temmuz 2014 tarihinde, İstanbul’da yaptığı konuşmada, AK Parti iktidarından önce G-20 üyesi bir Türkiye olmadığını, G-20 diye de bir sürecin başlamadığını iddia etmiştir.

“The Group of Twenty” (G-20) 1999 yılında Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanlarının katıldığı bir forum olarak başladı. G-20’nin 15-16 Aralık 1999’da Berlin’de yapılan ilk toplantısına Türkiye’den Hazine ve Ekonomik Koordinasyon Bakanı Kemal Derviş ve Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti katılmıştır (toplantının resmi bildirisinin linkini referanslar kısmında bulabilirsiniz).

Bu toplantıya Türkiye’nin dışında Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Endonezya, İtalya, Japonya, Güney Kore, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Afrika, İngiltere, ABD ve Avrupa Birliği katılmıştır. 

G-20 girişimini resmileştiren olay ise 19 Haziran 1999’da Berlin’de toplanan G-7 zirvesidir. Bu zirvede küresel krizlerle daha güçlü şekilde mücadele edebilmek adına gelişmekte olan ülkelerle gelişmiş ülkeleri ortak masada birleştiren G-20’nin kurulma kararı alınmıştır.

Kısacası, Erdoğan’ın AK Parti iktidarından önce G-20 üyesi olan bir Türkiye yoktu iddiası gerçeklerle uyuşmamaktadır. Türkiye G-20’nin 1999’da kurulduğundan beri üyesidir. G-20’nin kurulma sürecinde de ne Türkiye’nin ne de AK Parti’nin bir ilgisi vardır. Zira G-20, 1999 yılında G-7 ülkelerinin girişimiyle oluşturulmuştur. Erdoğan’ın iddiası önemli ölçüde hata ve abartı barındırmaktadır.

Sonuç olarak, T.C. Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iddiasında doğruluk payı yoktur. 

Sonuç olarak;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   11 Temmuz 2014 Son Güncelleme:   1 Ocak 1970