Recep Tayyip Erdoğan T.C Cumhurbaşkanı

İstanbul’da denizin altından biliyorsunuz Marmaray’ı yaptık, bunu yapan biziz. Bununla ilgili ne Demirel’in, ne Ecevit’in burayla ilgili en ufak bir katkısı yok.

8 Temmuz 2014 tarihinde Tokat 'ta söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Cumhurbaşkanlığı 2014

İstanbul’da denizin altından biliyorsunuz Marmaray’ı yaptık, bunu yapan biziz. Bununla ilgili ne Demirel’in, ne Ecevit’in burayla ilgili en ufak bir katkısı yok.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 8 Temmuz 2014 tarihinde, Tokat’ta yaptığı açıklamada, Marmaray projesinin temel atmasından bitişine kadar tamamiyle bir AK Parti iktidarı projesi olduğunu iddia etmiştir.

Bu iddiayı analiz etmek için resmi kaynaklar ve medya taraması yapılarak Marmaray projesinin tarihçesi irdelenecektir.

Marmaray’ın internet sitesinde tarihçe bölümünde projenin geçmişi Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’dan alınan doğrudan alıntılar verilmiş. Marmara denizinin altına bir tüp geçit yapılma projesinin 1979 yılında hükümette tartışıldığı, 1987 yılında fizibilite çalışmasının yapıldığı ama kaynak bulunamadığı belirtiliyor.

1997 yılından sonra çalışmalar tekrar ivme kazanıyor ve Japonya İhracat Kredi Kuruluşu ile Hazine Müsteşarlığı arasında imzalanan anlaşma ile kaynak bulunuyor. Bu anlaşmanın metnini 15 Şubat 2000 tarihli resmi gazetede bulmak mümkün. DSP-MHP-ANAP koalisyon hükümeti döneminde ihale öncesi hazırlıklar yapılıyor.

5 Ağustos 2002 tarihli Milliyet gazetesinin 7. sayfasında kredi kuruluşundan yatırım onayı alındığının ve tüp geçit ihalesininin açıldığı haberi göze çarpıyor.

Yine 18 Kasım 2002 tarihli Milliyet gazetesinin 7. sayfasında  yürütülen ihale programı çerçevesinde dört firma grubundan alınan önseçim başvurularının kredi kuruluşunun onayına sunulduğuna dair haber sürecin hükümet değişikliğine rağmen engelsiz ilerlediğini gösteriyor.

Bundan sonraki süreç içinde ihalenin sonuçlanması ve inşaatın başlaması ve bitmesi AK Parti hükümeti döneminde olan gelişmeler oluyor. Fakat bu projede AK Parti iktidarı öncesi DSP-MHP-ANAP koalisyon hükümetinin de önemli bir payı olduğunu göz ardı etmemek gerekiyor.

Sonuç olarak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın iddiasında büyük oranda doğruluk payı yoktur. 

Sonuç olarak;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   8 Temmuz 2014 Son Güncelleme:   1 Ocak 1970