Recep Tayyip Erdoğan T.C Cumhurbaşkanı

(İsrail’in Gazze saldırısı hakkında) İslam ülkelerinin çoğu susuyor.

19 Temmuz 2014 tarihinde Ordu 'da söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Cumhurbaşkanlığı 2014
Doğruluk
DOĞRULUK PAYI
Yayın Tarihi: 19 Temmuz 2014 Son Güncelleme: 1 Ocak 1970

(İsrail’in Gazze saldırısı hakkında) İslam ülkelerinin çoğu susuyor.

Başbakan ve Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan, 19 Temmuz 2014 tarihinde, Ordu’da yaptığı açıklamada İsrail’in Gazze’ya yaptığı saldırıya İslam ülkelerinin çoğunun sustuğunu iddia etmiştir.

Medya taraması yapılarak dünyanın nüfus ve etkinliği yüksek Müslüman ülkelerinin İsrail’in Gazze saldırısı sonrası tepkileri derlenerek iddianın doğruluğu araştırıldı. İsrail’in Gazze saldırısına verilen tepkileri operasyonel hale getirmek için tepkinin devletin en üst katında kınamanın varlığına, ne şekilde gerçekleştiğine ve gösteriler düzenlenip düzenlenmediğine bakılacaktır.  Kınamanın şekli yumuşak ve sert şeklinde ikiye ayrılmıştır. Sert kınama içinde soykırım, insan haklarının ihlali ve masum sivillerin öldürülmesi gibi sert ifadelerin geçebilirken, yumuşak kınama bu etmenlerin olmadığı daha tarafsız bir dille hazırlananlardır.

(İsrail’in Gazze saldırısı hakkında) İslam ülkelerinin çoğu susuyor. 1

Tabloda geçen 19 ülkede 1 milyarı aşkın müslüman nüfus yaşamaktadır. Yapılan medya taramasında 19 ülkeden 12’sinde devlet başkanı pozisyonunda İsrail’in Gazze saldırısı sert bir dille kınandığı gibi 16 ülkede de geniş çaplı Gazze halkına destek gösterileri düzenlenmiştir. Bir başka deyişle, Erdoğan’ın iddia ettiği gibi İslam dünyası bu saldırılara karşı susmamaktadır.

Fakat bir şeyin altına kalın bir çizgiyle çizmek gerekiyor. Bu analizde İsrail’in Gazze saldırılarına karşı tepkinin referans alındığı nokta Türkiye’nin tepkisidir. Türkiye, İsrail’i sert bir dille kınamış ve büyük şehirlerinde Gazze halkına destek gösterileri düzenlenmiştir. Bunun dışında herhangi bir yaptırım veya girişim basına yansımamıştır. Bu referans noktası da 16 ülkenin bu saldırılara karşı olan tepkisiyle aşağı yukarı aynıdır. Kısacası bu sert tepki göstermekse İslam dünyası da sert tepki göstermiştir, bu susmaksa Türkiye de susmaktadır.

Sonuç olarak, Başbakan ve Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın iddiasında doğruluk payı yoktur. 

Sonuç olarak;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   19 Temmuz 2014 Son Güncelleme:   1 Ocak 1970