Recep Tayyip Erdoğan T.C Cumhurbaşkanı

İngiltere Brexit yaptı, kurucusu olduğu AB’den şu anda çıkıyor, Norveç çıktı.

17 Nisan 2017 tarihinde Ankara 'da söylendi.
Okuma Süresi    4 Dakika
Konu : Güvenlik
FURKAN DEMIRBAŞ
Yayın Tarihi: 17 Nisan 2017 Son Güncelleme: 19 Nisan 2017

Norveç AB Üyesi mi? Hayır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa değişikliği referandumunun ertesinde 17 Nisan Pazartesi günü vermiş olduğu bir demeçte "İngiltere Brexit yaptı, kurucusu olduğu Avrupa Birliğinden şu anda İngiltere çıkıyor, Norveç çıktı." dedi.

AB'nin Kurucu Ülkeleri

Avrupa Birliği’nin temeli 1957 Roma Antlaşmasına dayanıyor. Kurucu olarak ise 6 adet devlet bulunuyor. Bunlar Batı Almanya, Fransa, Lüksemburg, Hollanda, Belçika ve İtalya idi. Bu tarihten itibaren Avrupa Birliği genişlemeye ve gelişmeye başladı. İlk genişleme politikasının başlangıcı 1969’da yaşandı. 1969 Lahey Zirvesi’nde o tarihte topluluğa dahil olma talebinde bulunan Birleşik Krallık, İrlanda, Norveç ve Danimarka ile müzakerelerin başlatılması kararı alındı. Sonuçta 1972 yılında Birleşik Krallık, İrlanda ve Danimarka topluluğa katılırken, Norveç’te ise üyelik için gerekli son adım olan referandumda Norveç halkı, Avrupa Ekonomik Topluluğu’na (o dönemki ismi) girmeyi reddetti. O dönemde Norveç’teki ana akım medya ve liderler, Avrupa Ekonomik Topluluğu’na üye olmayı istiyor olsa da, halk %53.5’lik oy oranıyla topluluğa üye olmayı reddetti.

1994 yılına gelindiğinde AB’ye üye ülke sayısı 12 idi. Bu ülkeler Almanya, Fransa, İtalya, Birleşik Krallık, İrlanda, Danimarka, Hollanda, Belçika, Lüksemburg, İspanya, Portekiz ve Yunanistan olarak sıralayabiliriz. 1994 yılında Norveç’in AB’ye yeniden katılımı söz konusu oldu ve müzakere süreçlerinden sonra 1994 referandumunda da Norveç halkı hayır dedi ve %52.2’lik hayır oyu oranıyla Norveç AB’ye dahil olmadı. 1994’ten sonar günümüze kadar Norveç’in üyeliği için herhangi bir resmi islem olmamıştır. Yani Norveç AB’ye hiç bir zaman dahil olmadı.

İngiltere Brexit yaptı, kurucusu olduğu AB’den şu anda çıkıyor, Norveç çıktı. 1

Haziran 2016’da Birleşik Krallık AB’den ayrılmak için referanduma gitti ve Brexit olarak adlandırılan referandumda %52.5’lik kesim ayrılma yönünde görüş bildirdi. Brexit sonrasında istifa eden Başbakan David Cameron yerine geçen Theresa May, Birleşik Krallık’ın AB’den ayrılmasının gerçekleşeceği açıklamasını yaptı. Referandum sonucunda İngiltere’de hükümet AB’den çıkış müzakerelerini tek başına başlatmayı düşünüyordu ancak yüksek mahkeme, meclisin de onayının alınmasını zorunlu kıldı. Şubat 2017’de mecliste yapılan oylamadan da ayrılma kararı çıkmasıyla birlikte hükümet bu konuda inisiyatif alacak yetkiye ulaştı. Halk oylamasından 9 ay sonra, 29 Mart 2017 itibariyle hükümet Lizbon Antlaşması 50. maddesinde tanımlanan çıkış sürecini başlatabildi. Süreç başlamış olsa da günümüz itibariyle Birleşik Krallık, halen AB üyesi bir ülkedir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iddiasına dönecek olursak, İngiltere “kurucusu” olduğu AB’den çıkmamaktadır çünkü İngiltere AB’nin kurucu ülkelerinden değildir. Diğer yandan, Norveç tarihinde hiçbir zaman AB üyesi bir ülke olmamıştır.

Sonuç olarak Cumurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ifadesinde doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   17 Nisan 2017 Son Güncelleme:   19 Nisan 2017