Recep Tayyip Erdoğan T.C Cumhurbaşkanı

(İHH için) "Türkiye’den böyle bir insani yardımı götürmek için günün başbakanına mı sordunuz?

29 Haziran 2016 tarihinde Ankara ' söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Güvenlik
Doğruluk
DOĞRULUK PAYI
Yayın Tarihi: 29 Haziran 2016 Son Güncelleme: 30 Haziran 2016

İHH, Mavi Marmara için Erdoğan'dan İzin Aldı mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 29 Haziran Çarşamba akşamı Beştepe Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde verdiği iftarda, İsrail ile ilişkilerin normalleşmesine yönelik alınan kararla ilgil yapmış olduğu değerlendirmede 31 Mayıs 2010'da yaşanan Mavi Marmara olayı ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Erdoğan yapmış olduğu açıklamada, Gazze'de uygulanan İsrail ambargosunu delme amacıyla yola çıkan Mavi Marmara gemisinin düzenleyicisi olan İHH'nın kendisine sormadan bu organizasyonu gerçekleştirdiğini ifade etti.

 

 

31 Mayıs 2010'da Neler Yaşanmıştı?

İHH İnsani Yardım Vakfı ve Özgür Gazze Hareketi'nin organize ettiği ve Gazze'ye insani yardım taşıyan 6 gemiye; Akdeniz'de, İsrail'den 70-80 mil (130-150 kilometre) açıktaki uluslararası sularda 31 Mayıs 2010'da İsrail Savunma Kuvvetleri' tarafından müdahelede bulunuldu. Olay; gemilerde bulunan aktivistlerden bir kısmının öldürülmesi, bir kısmının yaralanması ve gemilerin yolcularıyla birlikte rehin alınması ile sonuçlandı.

İsrail savaş gemileri, uluslararası sularda seyretmekte olan yardım gemilerinden, rotalarını Aşdod'a çevirmesini istedi fakat yardım gemileri bu talebi reddetti. İsrailli kuvvetler bu cevaptan sonra gemilere denizden ve havadan komando çıkarttı.

Altı gemiden beşi, büyük bir olay olmadan İsrail tarafından ele geçirildi.9 yolcu Komorlar bandıralı ve 800 yolcusu bulunan Mavi Marmara'ya çıkan İsrailli komandolar tarafından öldürüldü. Saldırıda 10 İsrail Savunma Kuvvetleri komandosu ve yaklaşık 60 aktivist yaralandı.

İHH Dönemin Başbakanı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan İzin aldı mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın iddiasının aksine, İHH'nın Mavi Marmara seferi öncesi izin için yaptığı girişimlerin o dönem Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan tarafından olumlu olarak karşılandığı görülmektedir. Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi 11 Temmuz 2014 tarihinde İstanbul Yenikapı Şehir Parkı'nda İstanbul Dostluk Derneği tarafından düzenlenen iftarında alttaki cümleleri ifade ettiği görülmektedir.

"Ne diyordu? Otoriteden izin almaları gerekiyordu. Otorite kim? Güney'deki sevdikleri mi, yoksa biz mi? Eğer otorite Türkiye'de bizsek, biz zaten izni verdik"

Sonuç olarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın vermiş olduğu bu demecin doğruluk payı bulunmamaktadır.

Sonuç olarak;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   29 Haziran 2016 Son Güncelleme:   30 Haziran 2016