Recep Tayyip Erdoğan T.C Cumhurbaşkanı

Göreve geldiğimizde turist sayısı 13 milyondu, bugün 40 milyonu aştı

7 Nisan 2015 tarihinde Tahran 'da söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Diğer

Turist Sayımız Her Sene Artıyor

Geçtiğimiz günlerde ABD ve bazı Batı ülkeleriyle imzaladığı nükleer anlaşma ile, İran hakkında hem muhalefet hem de iktidar kanadından daha fazla açıklama gelmeye başladı. İran’ın bu anlaşma ile ticaretle ilgili uygulanan ambargolardan kurtulma ihtimali, bölgede yapılan ticaretin dengesinin ne yönde değişeceği de tartışma konusu oldu. Bu tartışmaların gölgesinde, İran’a daha önce ayarlanmış resmi ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da İran’da çeşitli açıklamalarda bulundu.

Türkiye’ye gelen turist sayısı 2015 Şubat itibariyle 38 milyon civarında

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran ile Türkiye arasındaki ilişkilere ve bu ilişkilerin potansiyeline dair yaptığı açıklamalarda Türkiye’nin turizm alanında gösterdiği gelişmeye de işaret etti. Cumhurbaşkanı konuşmasında AK Parti iktidarının göreve geldiği 2002 yılında Türkiye’ye gelen turist sayısının 13 milyon civarında olduğuna dikkat çekerken, bu rakamın şu anda 40 milyonu aştığını iddia etti.

Türkiye, turizm açısından dünya sıralamasında üst sıralarda yer alıyor. Özellikle sağlık turizminin yükselişe geçmesinin de etkisiyle Türkiye’ye olan turist ilgisinin daha da arttığını söyleyebiliriz. Nitekim daha önce konuyla ilgili yaptığımız analizde de benzer bir sonuca ulaşmıştık.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iddiasını incelemek için TÜİK, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) verilerini kullandık. Bu kaynaklardan derlediğimiz 2002-2014 verilerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz.

Göreve geldiğimizde turist sayısı 13 milyondu, bugün 40 milyonu aştı 1

Bu yıllara ek olarak, TÜRSAB’ın  2015 yılının Ocak ve Şubat aylarında Türkiye’ye gelen turist sayısı ise 2 milyon civarında (tam sayı: 2,634,284). Bu veriyi de eklediğimizde 2015 yılı itibariyle, Cumhurbaşkanı’nın bahsettiği zaman aralığında Türkiye’ye 38 milyon turist gelmiş. Söz konusu yıllar içinde turist sayısında artış yüksek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2002 yılına dair iddiasında haklı ancak toplamda Türkiye’ye gelen turist sayısı Şubat 2015 itibariyle 40 milyonu bulmuş değil. Bu sebeple Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iddiasında kayda değer ölçüde doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   7 Nisan 2015 Son Güncelleme:   10 Nisan 2015