Recep Tayyip Erdoğan T.C Cumhurbaşkanı

Dünyada en çok mülteciye ev sahipliği yapan ülke Türkiye. Milli gelire oranla dünyada en fazla insani kalkınma yardımı yapan ülke biz olduk.

1 Aralık 2018 tarihinde G20 Zirvesinde söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Güvenlik , Sosyal Politikalar
EMINCAN YÜKSEL
Yayın Tarihi: 2 Aralık 2018 Son Güncelleme: 17 Ekim 2019

Dünyanın En Çok Mülteci Barındıran Ülkesi Türkiye

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Arjantin’in Buenos Aires şehrinde düzenlenen G20 zirvesinde yaptığı konuşmada bazı iddialar dile getirdi.

G20 zirvesi, dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alan 19 ülkeden ve Avrupa Birliği Komisyonu’ndan oluşuyor. G20’ye üye olan ülkelerin hepsinin gayri safı yurt içi hasılası Dünya’da ilk 31’de yer alıyor. Bununla birlikte G20 ülkeleri, dünya ekonomisinin yaklaşık %85'ini oluştururken, dünya ticaretinin de yaklaşık %80'ini gerçekleştiriyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 zirvesinde yapmış olduğu basın toplantısında, milli gelire oranla dünyada en fazla insani kalkınma yardımı yapan ülkenin Türkiye olduğunu ve dünyada en çok mülteciye ev sahipliği yapan ülkenin Türkiye olduğunu iddia etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu iddialarını ele alırken, Küresel İnsani Yardım (GHA) programı tarafından yayınlanan 2018 raporunu ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin yayınlamış olduğu 2018 istatistiklerini inceledik.

Küresel İnsani Yardım Programının 2018 Raporuna Göre Dünya’da En Çok İnsani Kalkınma Yardımı Yapan Ülke Türkiye

Küresel İnsani Yardım programının 2018 raporuna göre, Türkiye 2017 yılında yaklaşık 8,1 milyar dolarlık insani kalkınma yardımı yaparak ilk sırada yer aldı. Yaklaşık 6,7 milyar dolarlık insani kalkınma yardımı ile ABD ikinci sırada ve yaklaşık 3 milyar dolarlık insanı kalkınma yardımı ile Almanya ise üçüncü sırada yer aldı.

Dünyada en çok mülteciye ev sahipliği yapan ülke Türkiye. Milli gelire oranla dünyada en fazla insani kalkınma yardımı yapan ülke biz olduk. 1       

Aynı rapora göre, Cumhurbaşkanı’nın iddiasında yer alan milli kalkınma oranıyla insani kalkınma yardımlarına bakacak olursak, 2017 yılında insani kalkınma yardımlarının ülkelerin GSYH’sine olan oranının en yüksek olduğu ülke Türkiye oldu. Ayrıca Türkiye’de insani kalkınma yardımının GSYH’ye oranı 2016 yılında %0,69 iken 2017 yılında %0,85 olarak gerçekleşti.

Dünyada en çok mülteciye ev sahipliği yapan ülke Türkiye. Milli gelire oranla dünyada en fazla insani kalkınma yardımı yapan ülke biz olduk. 2       

Farklı ülkeler tarafından yapılan insanı kalkınma yardımlarının en çok hangi ülkelere ve ne kadar yapıldığına baktığımızda ise; yaklaşık 2,6 milyar dolar ile Suriye en çok insani kalkınma yardımı alan ülke konumunda. Yaklaşık 1,5 milyar dolar ile Yemen ikinci sırada, yaklaşık 1,4 milyar dolar ile Irak ise üçüncü sırada yer aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın G20 zirvesinde gerçekleştirmiş olduğu basın toplantısındaki bir diğer iddiası ise “Dünyada en çok mülteciye ev sahipliği yapan ülke Türkiye” idi. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin 2017 yılına değinen son raporuna göre, Türkiye’de 2017 yılında yaklaşık 3,5 milyon mülteci bulunuyordu. Aynı rapora göre, Türkiye’den sonra en çok mülteci barındıran ülkeler ise sırasıyla Pakistan, Uganda, Lübnan ve İran oldu.

Dünyada en çok mülteciye ev sahipliği yapan ülke Türkiye. Milli gelire oranla dünyada en fazla insani kalkınma yardımı yapan ülke biz olduk. 3       

Son olarak raporda Türkiye şöyle bir dip not da bulunuyor: "Görselde Türkiye, DAC’a gönüllü olarak rapor ettiği insani yardımın büyük ölçüde Türkiye’deki Suriyeli mültecilere ev sahipliği yapmak için harcanan harcamaları içermesinden ve diğer bağışçı ülkelerin uluslararası insani yardımlarıyla kesinlikle karşılaştırılamayacağından, farklı renkte gösterilmiştir." 

Sonuç olarak;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   2 Aralık 2018 Son Güncelleme:   17 Ekim 2019