Recep Tayyip Erdoğan T.C Cumhurbaşkanı

Doğu ve Güneydoğu bölgelerimize 12 yılda yaptığımız yatırım, bu yılın fiyatlarıyla 260 katrilyon lira, yani yaklaşık 100 milyar dolar

14 Mayıs 2015 tarihinde Van 'da söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Genel Ekonomi
BENGI CENGIZ
Yayın Tarihi: 14 Mayıs 2015 Son Güncelleme: 18 Mayıs 2015

Doğu Bölgelerine 100 Milyar Dolar Yatırım mı Yapıldı?

Cumhubaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Van’da düzenlenen toplu açılış töreninde gündeme dair çeşitli açıklamalarda bulundu. AK Parti hükümetleri döneminde, yani geçtiğimiz 12 yılda Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerine toplam 260 katrilyon lira, dolar bazında ise 100 milyar dolar yatırım yapıldığını iddia etti.

Daha önce de benzer konularda yaptığımız analizlerde Kalkınma Bakanlığı’nın illere göre yatırımları gösteren verilerini kullanmıştık. Yine aynı verileri kullanarak hazırladığımız 2002 – 2014 yılları arasında Doğu ve Güneydoğu Bölgesi illerinde yapılan kamu yatırımlarını gösteren tabloyu aşağıda inceleyebilirsiniz.

Doğu ve Güneydoğu bölgelerimize 12 yılda yaptığımız yatırım, bu yılın fiyatlarıyla 260 katrilyon lira, yani yaklaşık 100 milyar dolar 1

Tablodan da görüleceği üzere 2002 – 2014 yılları arasında Doğu ve Güneydoğu bölgesindeki illere yapılan yatırım miktarı 42 Milyar TL, TL’den 6 sıfır atılmadan önceki haliyle 42 katrilyon lira. Bu rakam Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iddia ettiği 260 katrilyon lira’dan oldukça uzak.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerine 12 yılda yapılan kamu yatırımı 42 milyar TL

Kontrol etmek amacıyla Kalkınma Bakanlığı’nın verilerinde yer alan ekstra bir kalem olan ‘Muhtelif İller’ girdisine bakıyoruz. Bu girdi, tek bir ilin değil, birden fazla ilin sınırları içinde yapılan kamu yatırımlarını gösteriyor. Bu kalemin 2002 – 2014 yılları arasındaki toplamı 176.1 Milyar TL. Bu kalem ile söz konusu illere yapılan kamu yatırımlarını topladığımızda karşılaştığımız rakam 219 Milyar TL. Belirtmek gerekiyor ki, ‘Muhtelif İller’ kalemindeki kamu yatırımlarının illere göre dağılımını bilmiyoruz. Yani bu kalemde yer alan ve Doğu ve Güneydoğu illerini kapsayan yatırım miktarı verilerde özellikle belirtilmemiş. Bu da bu kalemi kullanmanın sağlıksız olduğunu gösteriyor. Fakat, bu kalemdeki tüm yatırımların söz konusu illeri kapsadığını farz etsek bile, toplam miktar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iddiasındaki rakama yaklaşmıyor. İddiadaki rakamın nereden alıntılandığını bilemiyoruz; tahminen Karayolları Genel Müdürlüğü, Belediyeler veya Devlet Su İşleri gibi kurumların kendi bütçelerinden yaptıkları devlet yatırımları da eklenmiş olabilir. Ancak bu yatırımlarla ilgili verilere erişemedik.

Sonuç olarak, erişilebilen verilere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iddiasında doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   14 Mayıs 2015 Son Güncelleme:   18 Mayıs 2015