Recep Tayyip Erdoğan T.C Cumhurbaşkanı

Bundan 16 yıl önce bir Türk vatandaşı AB vatandaşlarının üçte biri kadar gelire sahipti. Bugün üçte ikisi kadar bir gelire sahip hale gelmiştir.

6 Haziran 2018 tarihinde Ankara Ticaret Odası 'nda söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Büyüme

Kişi Başına Düşen Gelir Seviyemiz AB'ye Kıyasla Nasıl Değişti?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Ticaret Odası tarafından verilen iftar programında konuştu. AK Parti iktidarlarının başladığı 2002 yılından beri ekonomik göstergelerdeki değişimi vurgulayan Erdoğan, 16 yıl önce bir Türkiye vatandaşının geliri, bir AB vatandaşının üçte biri iken bugün üçte ikisine ulaştığını iddia etti.

Bu iddiayı analiz etmek için Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) ülke bazlı verilerine başvurduk. Gösterge olarak satın alma gücü paritesi üzerinden ve “uluslararası dolar” cinsinden hesaplanmış kişi başına düşen gelir verisini kullandık. “Uluslararası dolar” bildiğimiz ABD dolarından farklı olarak uluslararası organizasyonlar ve ekonomistler tarafından kullanılan bir döviz birimi. Bu birim farklı para birimlerinde daha sağlıklı karşılaştırma yapabilmek için geliştirilmiş. Uluslararası dolar birimiyle yapılan karşılaştırmalar hem döviz kurunu hem de ilgili ülkelerde ortalama meta fiyatını temel alan satın alım gücünü yansıtmayı amaçlıyor. Yıllar arasındaki değişimi daha sağlıklı görmek için ise değişken enflasyonu da 2011 yılına sabitleyen ve IMF verilerinde mevcut olan bir göstergeyi kullandık.

Bundan 16 yıl önce bir Türk vatandaşı AB vatandaşlarının üçte biri kadar gelire sahipti. Bugün üçte ikisi kadar bir gelire sahip hale gelmiştir. 1

AK Parti’nin iktidara geldiği Kasım 2002’de Türkiye’de kişi başına düşen gelir yaklaşık 13.000 uluslararası dolar, AB ülkelerinde ise 31.600 uluslararası dolar seviyelerindeydi. Bir başka deyişle, 2002’de Türkiye’deki bir kişinin ortalama geliri, AB ülkelerinde yaşayan bir kişinin ortalama gelirinin %41’i civarındaydı. IMF’nin 2018 tahminlerine göre ise bu oran %66’ya yükselmiş durumda. IMF verileri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2002’de oranı olduğundan az iddia ettiğini ama bugünkü oranda geçerli veriler kullandığını gösteriyor.

Sonuç olarak;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İddiasında Kısmen Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   11 Haziran 2018