Recep Tayyip Erdoğan T.C Cumhurbaşkanı

Bu işi (Bedelli Askerlik) zaman zaman kaşıyorlar. Bunlar doğru yaklaşım tarzları değil.

19 Kasım 2014 tarihinde Ankara 'da söylendi.
Okuma Süresi    4 Dakika
Konu : Güvenlik

Bedelli Askerlik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cezayir’e gerçekleştireceği seyahatten önce Ankara Esenboğa Havalimanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtlarken bedelli askerlikle ilgili yöneltilen bir soruya "Şu anda da bunun artıları, eksileri var. Böyle bir dönemin içerisindeyiz. Nedense birileri zaman zaman çıkıp bu işi kaşıyorlar. Bunlar doğru yaklaşım tarzı değil. Burada TSK'nin kanaatini bir kenara koymak da mümkün değil. Bu kanaat, TSK'nin de ihtiyacını göz ardı ederek değil, onu değerlendirmeye alarak böyle bir karar verilir. Ondan sonra da hükümet kararını uygulamaya koyar." şeklinde cevap verdi.

Sayın Cumhurbaşkanı’nın toplumda sıkça gündeme gelen bedelli askerlik tartışmalarına ve hükümet kanadından gelen açıklamalara istinaden oluşan gündeme yönelik verdiği bu cevap kamuoyunda şaşkınlık yarattı.

Recep Tayyip Erdoğan’ın bedelli askerlik tartışmalarına tepkili bir şekilde yaklaşmış olması ve gündemde bedelli askerliğin sıkça yer almasına yönelik yapmış olduğu açıklama akıllara Erdoğan’ın başbakanlık döneminde sıkça bedelli askerlik ile ilgili vermiş olduğu demeçleri getirdi.

Her ne kadar Erdoğan, söz konusu tartışmaların doğru bir yaklaşım olmadığını belirtse de kendisinin cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce, yazılı ve görsel basında sıkça bedelli askerlik ile ilgili gelişmelerin olabileceğini belirttiği açıklamalarına bir göz atalım.

21 Temmuz ve 8 Ağustos 2014 tarihlerinde iki kez A Haber ve ATV ortak yayınında canlı yayında bedelli askerlikle ilgili Erdoğan tarafından yapılan açıklamaları altta görebiliriz.

 

21 Temmuz 2014

  • "Bu işi sıkıştırmayalım. Seçimlerden sonra atılması gereken adımları atarız. Her türlü kolaylık için gerekli adımları atacağız. Seçimden sonra Genelkurmay Başkanımız, Savunma Bakanımızla gerekli görüşmeler sonunda bir neticeye varırız."

 

8 Ağustos 2014

  • "İsterseniz bu işi hiç sıkıştırmayalım. Bunu daha önce de söyledim. Şu seçimler bir defa atlatılsın, seçimler atlatıldıktan sonra bunu Genelkurmay Başkanımızla, Milli Savunma Bakanımızla birlikte bir değerlendirmesini yaparız. Atılması gereken adım varsa da bu vesileyle inşallah atarız. Bundan kimsenin endişesi olmasın. Biz, buralardan gelecek parayı veyahut da buralardan özellikle bu bedelliyi bekleyen kardeşlerimizin o bildiğim sıkıntılarını aşması noktasında her türlü kolaylığı gösterme noktasında adımı atarız. Bundan kimsenin endişesi olmasın. Burada tabii Genelkurmay'ın yaklaşımı bizler için önem arz ediyor. Bu bilgileri kendilerinden aldıktan sonra değerlendirmemizi inşallah yaparız."

 

Sayın Cumhurbaşkanı’nın cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde yapmış olduğu bu iki açıklamayı bir kenara bırakırsak bile son birkaç gün içerisinde Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın yapmış oldukları açıklamalar da bedelli tartışmalarının aslında hükümet kanadı tarafından gündeme dâhil edildiğini gözler önüne sermekte.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bedelli askerlik tartışmalarına yönelik yapmış olduğu son açıklama, kendisinin, Başbakan’ın ve Milli Savunma Bakanı’nın süreç içerisinde yapmış olduğu birçok açıklamayla uyuşmamasından dolayı kendisinin bu açıklamasında doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   19 Kasım 2014 Son Güncelleme:   1 Ocak 1970