Recep Tayyip Erdoğan T.C Cumhurbaşkanı

Biz İran'ın doğalgaz ihracatının ciddi kısmını, yüzde 90-95'lik kısmını alıyoruz. Fiyatlar noktasında en pahalı doğalgazı İran'dan ithal ediyoruz.

7 Nisan 2015 tarihinde Tahran 'da söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Enerji
Doğruluk
DOĞRULUK PAYI
Yayın Tarihi: 7 Nisan 2015 Son Güncelleme: 10 Nisan 2015

Biz İran'ın doğalgaz ihracatının ciddi kısmını, yüzde 90-95'lik kısmını alıyoruz. Fiyatlar noktasında en pahalı doğalgazı İran'dan ithal ediyoruz.

Resmi ziyaretler dolayısıyla hafta başında Tahran’a giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile ortak bir basın toplantısı düzenledi. Erdoğan toplantıda İran’ın toplam doğalgaz ihracatının yüzde 90-95’ini Türkiye’ye gerçekleştirdiğini, ancak Türkiye’nin en pahalı doğalgaz alımını da İran’dan yaptığını iddia etti.

En pahalı doğalgaz İran’dan

Türkiye’nin doğalgaz ithal ettiği başlıca ülkeler Rusya, İran ve Azerbaycan’dır. Bunların yanında daha az miktarlarda da olsa Cezayir ve Nijerya’dan da doğalgaz ithal ediyoruz. Doğalgaz ithalat fiyatları ile ilgili olarak düzenli resmi veriler yayınlanmasa da medyada yer alan haberlerde bir takım rakamlara ulaşmak mümkün. Enerji Enstitüsü sitesinin haberine göre 2013 yılında bin m3 başına doğalgaza ödediğimiz fiyatlara göre gerçekten de en pahalı doğalgaz ithalatını İran’dan gerçekleştiriyoruz.

Biz İran'ın doğalgaz ihracatının ciddi kısmını, yüzde 90-95'lik kısmını alıyoruz. Fiyatlar noktasında en pahalı doğalgazı İran'dan ithal ediyoruz. 1

Türkiye ile İran arasında 8 Ağustos 1996’da imzalanan ve 25 yıl geçerliliği olan doğal gaz alım sözleşmesi gereğince, Türkiye senelik ortalama 10 milyar cm3 doğalgaz ithalatı yapabilecektir. Bu sözleşmeyle İran’dan doğalgaz teslimatı 2001 senesinde başlamıştır. EPDK’nın verilerine göre 2013 yılında Türkiye, İran’dan 8.730 milyon cm3 doğalgaz ithal etmiştir. Bu miktar toplam doğalgaz ithalatımızın yüzde 19’una tekabül etmektedir.

U.S. Enerji Bilgi İdaresi (EIA) verilerine göre İran’ın doğalgaz ihracatının yüzde 90’dan fazlası Türkiye’ye yapılmaktadır. EIA’nın 2012 tarihli raporuna göre, Temmuz 2011 – Haziran 2012 arasında İran’ın doğalgaz ihracat verileri tabloda gösterilmektedir:

Biz İran'ın doğalgaz ihracatının ciddi kısmını, yüzde 90-95'lik kısmını alıyoruz. Fiyatlar noktasında en pahalı doğalgazı İran'dan ithal ediyoruz. 2

İncelediğimiz kaynaklar Türkiye’nin doğal gaz ithalatı yaptığı ülkeler arasında en pahalı satışın İran tarafından yapıldığını ve İran’ın toplam doğal gaz ithalatının yüzde 90’dan fazlasını Türkiye’ye yaptığını gösteriyor.

Bu durumda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iddiasında doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   7 Nisan 2015 Son Güncelleme:   10 Nisan 2015