Recep Tayyip Erdoğan T.C Cumhurbaşkanı

Almanya parlamenter sistemle yönetiliyordu ama buna rağmen Hitler gibi bir diktatör ülkenin başına musallat oldu.

6 Ocak 2016 tarihinde Ankara 'da söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Politika

Hitler Öncesi Almanya Nasıl Bir Yönetime Sahipti?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe’de Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda 18. Muhtarlar Toplantısı’nda konuştu. Erdoğan konuşmasında, son günlerde HDP’nin kapatılması konusunda devam eden tartışmalara ve gündemde geniş yer bulan Hitler polemiğine de değindi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilgili konuşmasında verdiği Adolf Hitler örneğini “parlamenter sistemin de diktatör çıkartabileceğini göstermek için verdiğini” vurgulayarak, Almanya’nın Hitler öncesi dönemde parlamenter sistemle yönetildiğini ve Hitler’in bu sistem içinden çıkarak diktatör olduğunu iddia etti.

"Hitler" Tartışması Sürüyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan gezisi dönüşü Atatürk Havalimanı’nda Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun üniter sistemlerde de başkanlık sisteminin olduğuna yönelik açıklaması ile ilgili sorulan bir soruya şöyle cevap vermişti:

“Üniter devlette başkanlık sistemi yoktur diye bir şey yok. Bunun zaten dünyada örneği var. Geçmişten bu yana da var. Hitler Almanya’sına baktığınızda orada da bunu görürsünüz. Daha sonra değişik ülkelerde bunun örneklerini görürsünüz…”.

Erdoğan’ın Hitler Almanya’sı örneği hem ulusal hem de uluslararası alanda yankılara neden olmuştu. Bu tartışmalara da değinen Erdoğan, yeni açıklamasında bu örneği parlamenter sistemden de diktatörün çıkabileceğini göstermek için verdiğini söyledi.

Fakat Adolf Hitler’in yetiştiği ve iktidara geldiği Almanya’nın yönetim sistemine bakıldığında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iddiası çok da geçerli değil.

Almanya parlamenter sistemle yönetiliyordu ama buna rağmen Hitler gibi bir diktatör ülkenin başına musallat oldu. 1

Almanya’da 1918 Kasım Devrimi’yle beraber anayasal monarşi ilga edildi ve 1933’e kadar sürecek Weimar Cumhuriyeti dönemi başladı. Adolf Hitler’in içinde yetiştiği sistem de Weimar Anayasasıyla kurulan yönetim sistemidir. Bu sistemde dört yıl için seçilen bir parlamento, halk tarafından seçilen ve geniş yetkilere sahip başkan ve başkanın atadığı bir Şansölye bulunuyordu. Halk tarafından seçilen başkana anayasa tarafından tanınan geniş yetkiler, parlamentoya karşı önemli bir güç oluşturuyordu. Siyaset bilimci Maurice Duverger tarafından Fransa’daki mevcut sistemi nitelemek için ortaya atılan “yarı-başkanlık sistemi” içerdiği özellikler itibariyle Weimar Cumhuriyeti’ne uygun bir tanımlamadır.

Genel değerlendirmede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iddiasında doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   6 Ocak 2016