Recep Tayyip Erdoğan T.C Cumhurbaşkanı

Afrika'daki en büyük ticaret ortağımız Cezayir'dir.

27 Şubat 2018 tarihinde Cezayir 'de söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Genel Ekonomi

Afrika'daki En Büyük Ticari Ortağımız Cezayir mi?

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cezayir Başbakanı Ahmed Ouyahia ile katıldığı Türkiye-Cezayir İş Forumu'nda konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı konuşmasında, "Afrika'daki en büyük ticaret ortağımız Cezayir'dir." iddiasında bulundu ve iki ülkenin ticaret hacminin 5 milyar dolara çıkarılması gerektiği konusunda düşüncelerini iletti.

Cumhurbaşkanının dile getirmiş olduğu iddiayı incelemek için TÜİK istatistikleri üzerinden ülkelere göre yıllık ihracat ve ithalat verilerini gözden geçirdik. 2017 yıllık ithalat ve ihracat verilerine göre Cezayir ile toplam ticaret hacmi 2 milyar 479 milyon dolar oldu. Aynı veriler diğer Afrika ülkeleri için ele alındığında Türkiye'nin Afrika'daki en büyük ticaret hacmine sahip olduğu ülkenin 4 milyar 358 milyon dolarlık kapasite ile Mısır olduğu görülmektedir. Cezayir, 2 milyar 479 milyon dolarlık ticaret hacmi ile Afrika'da Türkiye'nin 2. en büyük ticaret ortağı olarak görünüyor.

Afrika'daki en büyük ticaret ortağımız Cezayir'dir. 1

TÜİK tarafından yayınlanan en güncel veriler doğrultusunda, 2018 yılı Ocak ayı toplam ticaret payları incelendiğinde de, Mısır'ın 451 milyon dolarlık ticaret hacmi ile 205 milyon dolarlık kapasiteye sahip Cezayir'den önde olduğu görülmektedir.

Sonuç olarak;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   28 Şubat 2018