Recep Tayyip Erdoğan T.C Cumhurbaşkanı

18 yıl önce 45 lira olan kredi-burs miktarını bu yıl 550 liraya yükselttik

21 Temmuz 2020 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Kabinesi 2 Yıllık Değerlendirme Toplantısı 'nda söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Eğitim

Aylık Ödenen Kredi/Burs Miktarı 18 Yılda Reel Olarak 2 Katına Çıktı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 21 Temmuz 2020 tarihinde gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Kabinesi 2 Yıllık Değerlendirme Toplantısı’nda kamuoyuna açıklamalarda bulundu. Yaptığı konuşmada iktidara geldikleri günden itibaren yaptıkları faaliyetleri, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilen 2 yıldan bu yana yapılan çalışmaları ve gündeme dair konuları ele alan Erdoğan konuşmasında şu iddiada da bulundu; “18 yıl önce 45 lira olan kredi-burs miktarını bu yıl 550 liraya yükselttik”.

Yıllara Göre Kredi/Burs Miktarı Ne Kadar Artış Gösterdi?

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK)’nın yüksek öğrenim gören öğrencilerine sağladığı iki farklı burs türü mevcut. İlki başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere karşılıksız olarak verilen burs. İkincisi ise öğrenim kredisi olarak da adlandırılan, geri ödeme koşulu ile öğrencilere verilen burs. Geri ödeme koşulu olan öğrenim kredisinden daha fazla öğrenci faydalanabiliyor. Öğrenciler mezun olduktan kısa bir süre sonra yurt içi tüketici fiyat endeksinde yıllar içerisindeki artışlar hesaplanıp ödenen burs miktarına ilave ediliyor ve bu kredi öğrencilerden taksitle temin ediliyor. Ayrıca öğrenciler aylık ödeme miktarının aynı seviyede tutulduğu bu iki imkânın sadece birinden yararlanabiliyor.

2002 yılından 2020 yılına kadarki dönemde kredi/burs miktarlarını incelediğimizde, 2002 yılında 45 TL olan aylık ödenen burs miktarının her yıl bir önceki yıla göre artış gösterdiğini, 2020 yılında ise 550 TL’ye çıktığını görüyoruz.

Her ne kadar aylık ödenen kredi/burs tutarının nominal artış oranı 2002 yılından 2020 yılına kadar %1122,2 olsa da veya 12 katına çıkmış gibi düşünülse de yıllar içerisindeki enflasyon oranı hesaba katıldığında bu artışlar pek de gerçeği yansıtmıyor. Merkez Bankası’nın yıllar içerisindeki enflasyon artışlarını kolayca hesaplayarak kamuoyuyla paylaştığı pratik bir uygulaması olan “Enflasyon Hesaplayıcısı” ile yapılan hesaplamada 2002 yılındaki 45 TL’nin Haziran 2020’de yaklaşık 272 TL’ye tekabül ettiği görülüyor. Bu da öğrencilere aylık olarak sağlanan kredi/burs tutarının 2002 yılından 2020 yılına kadar reel olarak yaklaşık 2 katına çıktığını gösteriyor.

Sonuç olarak Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iddia ettiği gibi kredi/burs miktarı 2002 yılında 45 TL iken 2020 yılında 550 TL’ye yükseltilmiş. Ancak yıllar içerisindeki reel artışa baktığımızda ise miktarın 18 yılda 12 katına değil, yaklaşık 2 katına çıktığı görülüyor.

Sonuç olarak;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   23 Temmuz 2020