Recep Tayyip Erdoğan T.C Cumhurbaşkanı

15 yılda asgari ücreti yaklaşık 9 kat artırmış olduk ve hiçbir zaman da enflasyonun altına düşürmedik.

30 Aralık 2017 tarihinde Sinop 'ta söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Büyüme

Asgari Ücret Enflasyona Yem Olmuyor mu?

2018 yılı için geçerli olacak asgari ücret, 29 Aralık 2017 tarihinde belirlendi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun, yıllık artışıyla birlikte net 1.603 TL olan asgari ücreti açıklamasıyla, maaş zammının yeterli olmadığı konusunda yoğun tartışmalar yaşandı.

Asgari ücretin açıklanmasından bir gün sonra, Sinop’ta AK Parti 6. Olağan İl Kongresi’ne katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bu tartışmalara yanıt verdi ve konuşmasında şu iddiada bulundu:

“15 yılda asgari ücreti yaklaşık 9 kat artırmış olduk. Hiçbir zaman da enflasyonun altına düşürmedik.”

Yıllık Enflasyon ile Asgari Ücret Karşılaştırması

Cumhurbaşkanının bu iddiasını incelemek için, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yıllık net asgari ücret miktarlarına baktık. Son yıllardan itibaren her yıl geçerli olacak asgari ücret o yıla girmeden önceki Aralık ayı içerisinde belirlenmektedir. Daha önceki dönemlerde 6 ay için belirlenen asgari ücret modeli kullanılıyordu. Bu sebeple, değerlendirmemize Aralık aylarında belirlenen miktarlar üzerinden devam ettik.

Aynı yıllar içerisindeki TÜİK’in yayınlamış olduğu Tüketici Fiyat Endeksinden yıllara göre enflasyon oranlarını Aralık ayları üzerinden inceleyerek asgari ücretle karşılaştırdık.

15 yılda asgari ücreti yaklaşık 9 kat artırmış olduk ve hiçbir zaman da enflasyonun altına düşürmedik. 1

Tabloya göre; 2007, 2009, 2012 ve 2017 yıllarında asgari ücretteki artış, enflasyon oranındaki yıllık artışın altında kalmıştır. Fakat geriye kalan 11 yılda asgari ücret enflasyon oranındaki artışın üzerindedir. 2002 yılı sonunda AK Parti tarafından belirlenen 225,99 TL’lik net asgari ücretten bugüne kadar da bu ücret 6,1 katlık bir artış yaşamıştır, iddiadaki gibi 9 katlık bir net asgari ücret artışı olmamıştır.

Sonuç olarak;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   3 Ocak 2018