Recep Tayyip Erdoğan T.C Cumhurbaşkanı

12 yılda üreticilerimize 70 milyar lira nakit hibe desteği sağladık.

29 Nisan 2015 tarihinde Ankara 'da söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Tarım & Gıda

Tarıma Destek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 29 Nisan 2015 tarihinde Ankara’da Türkiye Tarım ve Kırsal Kalkınma Hamlesi Proje Uygulamaları programında çeşitli açıklamalarda bulundu. Özellikle CHP’nin seçim beyannamesinde duyurduğu mazot desteği vaadi, diğer siyasetçilerin olduğu gibi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da gündemindeydi. Erdoğan konuşmasında AK Parti hükümetlerinin uyguladığı tarımsal destek programlarından bahsederek, 12 yılda üreticilere 70 milyar liralık nakdi hibe desteği sağlandığını iddia etti. Erdoğan, ayrıca mazot desteğinin de 2003 yılında AK Parti hükümeti tarafından başlatıldığını iddia etti.

2003-2014 yılları arasında nakdi tarımsal destek 70 milyar TL’ye ulaştı

Tarımsal destekler Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından tek bir kaynaktan duyurulmuyor. Birden fazla program çerçevesinde sunulan tarımsal desteklere dair en güncel bilgiyi 6 Mart 2015 tarihinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in yanıtladığı bir soru önergesinde bulduk. Önergeyi veren MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, Bakan’a 2003-2015 yılları arasında verilmesi öngörülen tarımsal destekleme ödemelerini sormuş. Bakan Eker, verdiği yanıtta nakit olarak verilen desteklere değinmiş ve 2002 yılında 1,8 milyar TL destek verilirken, bu miktarın 2014 yılında 9,1 milyar TL olduğunu açıklamış. 2003-2014 yılları arasında ödenen nakdi hibe desteği miktarının da 70 milyar TL’ye ulaştığını belirtmiş. Nitekim Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ulaşılabilen en güncel faaliyet raporuna göre 2003-2012 yılları arasında sağlanan nakdi hibe miktarı 50,6 milyar TL olmuş.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasında dile getirdiği diğer bir iddia da mazot desteğine yönelik. Erdoğan her ne kadar CHP’nin seçim beyannamesi ile gündeme gelse de mazot desteğini başlatanın 2003 yılında kendi hükümetleri olduğunu iddia ediyor. Bakanlığa bağlı Tarımsal Ekonomi ve Politika Geliştirme Enstitüsü’nün verilerine göre çiftçiye mazot desteği petrol fiyatlarındaki artışla gündeme gelmiş ve 2003 yılında verilmeye başlamış. Ancak bu desteğin gündeme gelmesinde AB ve Dünya Ticaret Örgütü gibi kurumların rekabette haksızlık yaratan girdi desteklerini azaltmak ve kaldırmak amacıyla yürüttüğü politikalara Türkiye’nin uyum sürecinin etkisini de belirtmek gerekir. Girdi desteklerinin kaldırılması ile kredi yükümlülükleri olan Türkiye de tarımsal destek çerçevesini yeniden belirlemek zorunda kalmıştır. Böylece mazot desteği gibi destekler 2000’li yıllarda gündeme gelen zorunlu çerçeve değişikliği sürecinde hayata geçmiştir.

Sonuç olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iddiasında doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   29 Nisan 2015 Son Güncelleme:   30 Nisan 2015