Pervin Buldan HDP Eş Genel Başkanı

Cezaevlerinde 500’e yakın hasta tutsak var

8 Ocak 2015 tarihinde T.B.M.M. 'de söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Adalet

Cezaevlerindeki Hasta Mahkûm Sayısı

HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, 8 Ocak 2015 tarihinde TBMM Genel Kurulu’nda bazı açıklamalarda bulundu. Buldan konuşmasında cezaevlerindeki hasta hükümlüler konusuna dikkat çekerek, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ı bu konuda çalışma yapmaya davet etti. Buldan açıklamasında cezaevlerindeki hasta mahkûm sayısının 500’e yakın olduğunu iddia etti.

Buldan’ın bu iddiasını incelemek için Adalet Bakanlığı’nın sağladığı verileri ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın çalışmalarını kullanacağız.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 25 Ağustos 2014 tarihinde HDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata’nın soru önergesini yanıtladı. Bozdağ, yanıtında cezaevlerinde bulunan hasta tutuklu ve hükümlü sayısının 519 olduğunu belirtti.

Cezaevlerinde ağır hasta olan "642" tutuklu ve hükümlü bulunuyor  

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV)’nın Eylül 2014 tarihinde yaptığı açıklamaya göre ise, cezaevlerinde 2014 yılında ağır hasta durumda olan 642 tutuklu ve hükümlü bulunmakta.

Adalet Bakanlığı ve TİHV’nin sağladığı rakamlar birbiriyle tam olarak örtüşmemektedir. Ancak her iki istatistik de Türkiye’de hasta mahkûmların durumuna yönelik çarpıcı veriler içermektedir. Pervin Buldan’ın kullandığı “500’e yakın” ifadesi de, sayısal olarak verilen istatistikleri karşılamamakla beraber, bu durumun tespit edilmesi açısından doğrudur.

Dolayısıyla Pervin Buldan’ın iddiasında kayda değer ölçüde doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ın İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   8 Ocak 2015 Son Güncelleme:   1 Ocak 1970