Özkan Yalım CHP Uşak Milletvekili

ABD’de bir vatandaş (Osman Gazi Köprüsü ile) aynı uzunluktaki köprüyü yedi dolara geçiyor.

22 Nisan 2016 tarihinde TBMM 'de söylendi.
Okuma Süresi    4 Dakika

ABD'deki Köprü Geçiş Ücretleri Osman Gazi'nin Çok Altında

Açılışı geçtiğimiz hafta yapılan ve vatandaşların İzmit körfezini eskisinden çok daha kısa sürede geçebilmesini sağlayacak olan 2.682 metre uzunluğundaki Osman Gazi Köprüsü, köprü geçiş ücreti ile de gündemde idi. CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, Meclis’te yaptığı konuşmasında köprünün önemine değinip, köprü geçiş ücreti olarak öngörülen 35 USD+KDV’lik miktarı eleştirdi (daha sonradan fiyatı 29 dolar seviyesine indirilmiştir). Yalım konuşmasında ABD’de aynı uzunlukta bir köprüden geçişin vatandaşa 7 USD’ye mal olduğunu iddia etti.

ABD’de Köprü Geçiş Ücretleri Farklılık Gösteriyor

İddiada ABD’deki köprülere işaret edildiği için, araştırmamızı bu ülke ile sınırlayacağız. Ancak analize geçmeden önce, Osman Gazi Köprüsü için öngörülen geçiş ücretinin binek araçlar için mi yoksa ağır araçlar için mi olduğunun henüz netleşmediğini belirtmemiz gerekiyor.

Konuyla ilgili bir tarama yaptığımızda köprü ücretlerinin ABD’de de araştırmalara konu olduğunu gördük. ABD’nin en köklü fact-checking kuruluşu olan Politifact web sitesi de bu konuyla ilgili bir analizi okuyucularıyla paylaşmış. Araştırmamıza göre köprüler arasında geçiş ücretleri açısından farklılıklar mevcut. Ancak hiçbir köprü geçişi Osman Gazi Köprüsü için öngörülen ücret kadar yüksek değil. Aşağıda ABD’de bulunan bazı köprülerin listesini görebilirsiniz. Listedeki köprüler uzunluklarına göre sıralanmıştır.

ABD’de bir vatandaş (Osman Gazi Köprüsü ile) aynı uzunluktaki köprüyü yedi dolara geçiyor. 1

Uzunluklarına göre sıraladığımız köprüler arasında, uzunluğu açısından Osman Gazi Köprüsü’ne en yakın olanlar Golden Gate ve Dumbarton Köprüleri. Bu köprülerin geçiş ücretleri ise sırasıyla 7 ve 5 USD olarak belirlenmiş. Osman Gazi Köprüsü’nden daha uzun olan köprülerin de geçiş ücretlerinin 35 USD’den çok daha düşük bir seviyede olduğunu görüyoruz. Dahası, Golden Gate ve Dumbarton Köprüleri haricinde bu listede yer alan köprüler, ABD’deki en pahalı geçiş ücretlerine sahipler.

Ek bilgi olarak, dünyadaki diğer pahalı köprülerdeki geçiş ücretleri de şöyle sıralanabilir: Japonya’da yer alan 3.909 metrelik Akashi Kaikyo Köprüsü’nden geçiş yaklaşık 20 USD, İngiltere’de yer alan 1.600 metrelik Severn Köprüsü’nden geçiş ise ağır araçlar için yaklaşık 27 USD, binek araçlar için ise yaklaşık 9 USD.

Sonuç olarak Osman Gazi Köprüsü için öngörülen ücret ABD’deki köprülerin hepsinden pahalı görünüyor. Bu köprüye uzunluk açısından en yakın örneklerde de geçiş ücretinin 5 ila 7 USD civarında olduğunu gördük. Dolayısıyla Özkan Yalım’ın iddiasında doğruluk payı vardır.

Sonuç olarak;

Uşak Milletvekili Özkan Yalım'ın İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   22 Nisan 2016 Son Güncelleme:   28 Nisan 2016