Özgür Özel CHP Manisa Milletvekili

Tayyip Erdoğan döneminde bu maddeden (Türk Ceza Kanunu’nun cumhurbaşkanına hakaret suçunu düzenleyen 299’uncu maddesi) mahkûm olanların sayısı Süleyman Demirel dönemine kıyasla 80 kat artmış durumda

21 Haziran 2020 tarihinde Sosyal Medya 'da söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Adalet
EMINCAN YÜKSEL
Yayın Tarihi: 24 Haziran 2020 Son Güncelleme: 3 Temmuz 2020

Cumhurbaşkanına Hakaretten Dolayı Mahkûmiyet Kararı Verilen Sanık Sayıları

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, 21 Haziran 2020 tarihinde sosyal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımda ve bir gazeteye vermiş olduğu demeçte Türk Ceza Kanunu’nun cumhurbaşkanına hakaret suçunu düzenleyen 299. maddesinden Recep Tayyip Erdoğan döneminde mahkûm olanların sayısının Süleyman Demirel dönemine kıyasla 80 kat artmış durumda olduğunu iddia etti.

Cumhurbaşkanına Hakaret Kanunu

1961 yılından 2005 yılına kadar yürürlükte kalan 765 sayılı TCK’nin 158. maddesi olan Cumhurbaşkanına Hakaret Kanunu, 2005 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından kabul edilip, yürürlüğe konulan 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 299. maddesinde yer aldı. 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun “Millete ve Devlete Karşı Suçlar ve Son Hükümler” başlıklı 4. kısmının, “Devletin Egemenlik Alametlerine ve Organlarının Saygınlığına Karşı Suçlar” başlıklı 3. bölümünde bulunan 299. maddesinde 3 fıkra bulunmaktadır ve eski TCK’ye göre farklılık göstermektedir. Bunlar: 

(1)- Cumhurbaşkanına hakaret eden kişi, bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. 

(2)- Suçun alenen işlenmesi hâlinde, verilecek ceza altıda biri oranında artırılır. 

(3)- Bu suçtan dolayı kovuşturma yapılması, Adalet Bakanının iznine bağlıdır.

Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan adli istatistikler ve adalet istatistiklerini incelediğimizde, cumhurbaşkanına hakaretten dolayı açılan davalardaki sanık sayıları son yıllarda oldukça artış gösterdi. 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in görev döneminde toplamda 158 olan sanık sayısı, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül döneminde 848’e, 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görevi üstlendiği 2015 ile 2018 yılları arasında toplamda 17.406’ya kadar yükseldi.

Kaynak: Adalet Bakanlığı
Kaynak: Adalet Bakanlığı

Cumhurbaşkanına Hakaretten Mahkûmiyet Kararı Verilen Sanık Sayıları

TCK kapsamında karara bağlanan davalarda mahkûmiyet, beraat, davanın düşmesi ve hükmün açıklanmasının geri bırakılması gibi kararlar verilebiliyor. Mahkûmiyet kararı verilmiş sanık sayılarına baktığımızda da son yıllardaki artış göze çarpıyor. Cumhurbaşkanları döneminde TCK’nın 299 maddesinden görülen davalarda mahkûmiyet kararı verilen sanık sayılarını incelediğimizde; 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel döneminde 71, 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer döneminde 82, 12. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül döneminde 233, 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görev yaptığı ilk 4 yılda ise bu sayının 5.683 olduğu görülüyor.

Kaynak: Adalet Bakanlığı
Kaynak: Adalet Bakanlığı

Sonuç olarak Özgür Özel’in iddia ettiği gibi 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görev yaptığı ilk 4 yılda cumhurbaşkanına hakaret suçundan hakkında mahkûmiyet kararı verilen sanık sayısı diğer cumhurbaşkanlarına kıyasla oldukça yüksek. Hatta Süleyman Demirel’in dönemine göre 79 kat artış göstermiş durumda.

Sonuç olarak;

Manisa Milletvekili Özgür Özel'in İddiasında Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   24 Haziran 2020 Son Güncelleme:   3 Temmuz 2020