Doğruluğun Sesini Yükseltmek İçin Çalışan Doğruluk Payı’nın Sizin Desteğinize İhtiyacı Var

Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Görüntülenecek Sonuç Bulunamadı!
Özgür Özel Manisa Milletvekili | CHP (Görevi Öncesi)

Son 3 yıldır Zafer Bayramı kutlanamıyorsa, son 11 bayramın 8’i kutlanamamışsa bu ülkeyi yöneten zihniyette bir sorun var demektir.

30 Ağustos 2015 tarihinde Manisa'da söylendi.
Okuma Süresi   2 Dakika
Konu Başlığı: Genel Politika

Son 3 Yılda Kaç Resmi Bayram Kutlayabildik?

Başbakanlık, 27 Ağustos’ta yayınladığı genelgeyle 30 Ağustos kutlamalarının son günlerdeki terör olayları nedeniyle yapılmayacağını bildirdi. Bu nedenle ülke çapında Zafer Bayramı çelenk koyma ve tebriklerin kabul edilmesi şeklinde icra edildi.  Aslında son birkaç yıldır resmi bayram kutlamalarının yapılmaması hafızalarda yer edinmiş durumda. CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel ise bu konuda bir istatistik verdi ve son 11 bayramın 8’inin kutlanamadığını iddia etti.

Son 11 Bayramın 4’ünde Kutlamalar Tamamen veya Kısmen Yapılmadı

Fakat yapılan basın taraması ve başbakanlık genelgesi araştırmasında Özel’in son 11 bayramın 8’inde kutlama olmadığında dair iddiası desteklenmiyor. 27 Ağustos 2015 ve 14 Mayıs 2014 tarihli başbakanlık genelgelerinde, kutlamaların sırasıyla terör olayları ve Soma faciası nedeniyle yapılmayacağı bildirilmiş.

Yayınlanan başbakanlık genelgeleri dışında, dönemin Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, 29 Ekim 2014 Cumhuriyet Bayramı için AK Partili belediyelerce düzenlenecek kutlamaların Karaman’daki maden kazası nedeniyle iptal edildiği basın toplantısında açıklamış. 19 Mayıs 2013’te ise Gençlik ve Spor Bakanlığı, düzenleyeceği konserleri Reyhanlı’da 52 kişinin ölümüne neden olan bombalı saldırıdan sonra iptal ettiğini duyurmuştu.

Kısacası, son 3 yılda gerçekleşen 11 resmi bayramın 2’sinde bayram kutlamaları tamamen 2’sinde ise kısmen çeşitli nedenlerle yapılamadı. 2013’ten önceki dönem incelendiğinde de 29 Ekim 2011’deki Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Van’da gerçekleşen deprem felaketi nedeniyle, 30 Ağustos 1999’daki Zafer Bayramı kutlamaları da yine Marmara Depremi nedeniyle yapılmamıştı.

Sonuç olarak, CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel’in iddiasında doğruluk payı yoktur.

Sonuç olarak;

Manisa Milletvekili Özgür Özel 'in İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
MUTLAKA İZLEYİN:

Türkiye'de Evlilik İstatistikleri