Özgür Özel CHP Manisa Milletvekili

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 18 yıl boyunca en çok bakan değiştirdikleri Milli Eğitim alanı

23 Eylül 2020 tarihinde Basın Toplantısı'nda söylendi.
Okuma Süresi    3 Dakika
Konu : Eğitim

Millli Eğitim Bakanlığı, 18 Yılda En Çok Bakan Değiştiren Bakanlık mı?

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Özgür Özel, 23 Eylül 2020 tarihinde CHP İstanbul İl Başkanlığı'nda düzenlenen günlük değerlendirme toplantısında Millî Eğitim Bakanlığının EBA sisteminin çöktüğünü belirterek, uzaktan eğitimde yaşanan sorunlara değinirken şu iddiada da bulundu: “Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 18 yıl boyunca en çok bakan değiştirdikleri Milli Eğitim alanı.”

2002’den 2020’ye Bakanlar Kaç Kez Değişti?

AK Parti, 14 Ağustos 2001 yılında kurulduktan yaklaşık 1 yıl sonra Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 2002 genel seçimlerini kazandı. Seçim sonrasında 58. Türkiye Hükümeti Abdullah Gül başbakanlığında kuruldu. 2003 yılında ise Recep Tayyip Erdoğan başbakanlığında 59. Türkiye Hükümeti kuruldu. Özgür Özel’in iddiasının kontrolü için 58, 59, 60, 61,62, 64, 65 ve 66. Türkiye hükümetleri döneminde bakan değişimleri incelendi. 2015 Haziran ve Kasım seçimleri arasında kurulan 63. Hükümet bir seçim hükümeti olduğu için değerlendirme dışında bırakıldı. Cumhurbaşkanlığı sistemine geçilmesiyle mülga haline gelen T.C. Anayasası’nın 114. Maddesine göre genel seçimlerden önce Adalet, Ulaştırma ve İçişleri Bakanlarının çekilerek yerlerini siyasi parti mensubiyeti olmayan bağımsız bakanlara bırakması gerekiyordu. 2018’den önce anayasal olarak uygulanan bu kural sonucu değişen bakanlar da değerlendirme dışı bırakıldı. 2002’den bu yana değiştirilen bakanlık isimleri de birincil olarak dikkate alındı ve bakan değişimleri sadece aynı isimdeki bakanlıklar üzerinden incelendi.

2002’den 2020’ye Millî Eğitim Bakanlığı’nda Kaç Bakan Değişti?

Ziya Selçuk’un 10 Temmuz 2018’den beri bakanlık yaptığı Millî Eğitim Bakanlığında, 59. Hükümetten bugüne 6 kez bakan değişikliği yapıldı. Nabi Avcı, 59. ve 66. Hükümetler arasında MEB’de en çok bakan olmuş kişi.

Kültür ve Turizm Bakanı 2002’den bu yana 7 kez değişti

Abdullah Gül’ün başbakanlığında kurulan ilk AK Parti hükümetinde ismi Turizm Bakanlığı olarak geçen bakanlığın başında Mart 2003’e kadar Güldal Akşit durdu. 1. Erdoğan hükümetinin kurulmasıyla ismi Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak değişen bakanlığın ilk bakanı Erkan Mumcu olmuştu. Mumcu’dan bu yana bakanın 7 kez değiştiği bakanlığın başında şu an itibariyle Mehmet Ersoy var.

Kriterler dikkate alındığında Kültür ve Turizm Bakanlığı AK Parti’nin tek başına kurduğu hükümetler arasında en fazla bakanın değiştiği bakanlık. İçişleri Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da Millî Eğitim Bakanlığı gibi 6 kez bakan değişiminin yaşandığı diğer bakanlıklar.

Sonuç olarak, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, 23 Eylül 2020 tarihinde CHP İstanbul İl Başkanlığı'nda düzenlenen basın toplantısında iddia ettiği gibi AKP’nin 18 yıl boyunca en çok bakan değiştirdikleri bakanlık Mili Eğitim Bakanlığı değil. MEB, son 18 senede 6 bakan değiştirirken, Kültür ve Turizm Bakanlığı 2003’ten bu yana 7 bakan değiştirdi. Bu bakanlığı takip edenler ise değişen 6 bakanları ile İçişleri Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı oldu.

Sonuç olarak;

Manisa Milletvekili Özgür Özel'in İddiasında Doğruluk Payı Yoktur.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   6 Ekim 2020