Osman Aşkın Bak AK Parti Gençlik ve Spor Bakanı

Amatör kulüplere bu yıl yaklaşık 50 milyon lira yatırım yaptık.

18 Haziran 2018 tarihinde Anadolu Ajansı 'nda söylendi.
Okuma Süresi    2 Dakika
Konu : Politika

Amatör Kulüplere Yapılan Yatırımlar

Yaklaşan seçimler sebebiyle gündemin giderek yoğunlaştığı bugünlerde hem hükümet hem de muhalefet partileri cephelerinden çeşitli iddialar dile getirilmekte. Anadolu Ajansı Editör Masası programına konuk olan Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak da bu vesile ile bakanlığının çalışmalarına dair bir dizi açıklamada bulundu. Bak, açıklamalarında spor kulüplerine yapılan yatırımların önemine dikkat çekerek, bakanlığın amatör kulüplere bu yıl yaklaşık 50 milyon lira yatırım yaptığını iddia etti.

Ayni ve Nakdi Yardımlar

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından amatör kulüplere verilen destekler ayni ve nakdi olmak üzere ikiye ayrılıyor. Ayni yardımlar arasında amatör kulüplere giyim yardımı, ekipman yardımı vb. gibi destekler yer almakta.

Konuyla ilgili CHP Uşak milletvekili Özkan Yalım’ın verdiği soru önergesine Şubat 2018’de Bakan Bak tarafından verilen yanıtta, 2002 yılından bu yana amatör spor kulüplerine verilen destek miktarının toplam 154,9 milyon TL olduğu açıklanıyor. Benzer bir şekilde CHP Niğde milletvekili Ömer Fethi Gürer’in verdiği soru önergesine önceki bakan Kılıç’ın Haziran 2016’da verdiği yanıtta 2010-2015 arasında amatör spor kulüplerine 121,3 milyon TL destek verildiği açıklanıyor. 2015 yılında önceki bakan Akif Çağatay Kılıç’ın yaptığı bir açıklamada da 2015 yılında amatör kulüplere 26,4 milyon TL yardım yapıldığı belirtiliyor.

İddianın işaret ettiği dönem ise 2017 yılı. Bakanlığın yayınladığı mali beklentiler raporuna göre; 2017’nin ilk 6 ayında amatör spor kulüplerine 13 milyon TL nakdi, 8,4 milyon TL de ayni yardımda bulunulmuş. Yine aynı raporda 2017’nin ikinci yarısında amatör spor kulüplerine toplam 24 milyon TL’lik ayni ve nakdi yardım yapılması planlanmış. Dolayısıyla 2017’de tahmini 45,4 milyon TL yardım yapılmış olması gerekiyor.

Sonuç olarak;

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak'ın İddiasında Büyük Oranda Doğruluk Payı Vardır.

Bu iddia kontrolüne dair itirazlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz.
Yayın Tarihi:   20 Haziran 2018